Azermarka

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Azərmarka tarafından basılan Azerbaycan devlet adamı Haydar Aliyev ve eşi Zarife Aliyeva anısına posta pulları.

Azərmarka, Azerbaycan'ın tüm posta pullarının üretimi ve dağıtımından sorumlu Azerbaycan devlet şirketi.

Azərmarka şirketi 1992 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti İletişim Bakanlığı'nın 14 Temmuz 1992 tarihli 104 sayılı yasa ile yaratılmıştır. Azerbaycan Cumhuriyeti İletişim Bakanlığı yeniden düzenlenip Azerbaycan Cumhuriyeti İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığına dönüştürülünce, Azərmarka ile ilgili 15 Ağustos 2005 tarihinde ana sözleşme değişikliği yapıldı.

Kuruluşun yasa ile kendisine verilen bu yetkiye dayanarak sürekli posta pulları ile anma pulları ve ek değerli anma pulları çıkarmaktadır. Posta pullarının basımı için yılın başında tematik plan hazırlanır. Plan uyarınca posta pullarının tasarımı Azərmarka şirketinde hazırlanır ve onayı için İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığına gönderilir. Çok sayıda değişik konulu posta pulu tasarımı içeren tematik planın İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı'nın onayından sonra, yeni konulu posta pulları dolaşıma sunulur. Sürekli posta pulları tirajı ihtiyaca göre belirlenmektedir.

1992 yılından günümüze kadar (2012) Azərmarka tarafından 563 orijinal parselli ve 100 konulu posta pulu içeren toplam 145 milyon 600 bin adet posta pulu basıldı ve dolaşıma sunuldu. Pullar, başta Azerbaycan'ın tarihi, sosyal ve kültürel varlıkları olmak üzere, ünlü Azeri kişiler, yurt içi ve yurt dışında meydana gelen önemli olayların ve Azeri ve yabancı ünlülerin 10., 20., 50., 100., 200., 500., 1000. yıldönümleri gibi, turizm varlıkları, endemik bitki ve hayvanlar, taşımacılık, sanayi, spor, uzay gibi konular başta olmak üzere çok çeşitli konuları içermektedir.

Posta pullarının yıllık konulu üretiminde Azerbaycan'ın ünlü kişilikleri özel yer tutuyor. Örneğin Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'e adanmış 12 posta pulu ile 9 anma posta pulu blokları basılmıştır. Ayrıca posta pullarının yıllık konulu üretiminde Azerbaycan ulusunu derinden etkileyen olaylar da önemli yer tutuyor. Örneğin posta pulları aracılığıyla Kara Ocak ve Hocalı Katliamı faciaları, ayrıca işgal altındaki Karabağ ile şehirleri, kültürel varlıkları, biteyi ve direyi hakkında dünya kamuoyuna bilgiler iletiliyor.

Şirketin genel müdürü, İntikam Alisultan oğlu Bağırlı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]