Azərpoçt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Azərpoçt
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi29 Eylül 1999
Önceki kurum
  • Azərpoçt İstehsalat Birliyi (1992-1999)
TürüPosta örgütü
Üst kuruluşAzerbaycan Cumhuriyeti Ulaşım, İletişim ve Yüksek Teknolojiler Bakanlığı
AdresÜzeyir Hacıbeyov Caddesi
No 36, Bakü, AZ1000
Yönetici(ler)
  • Emin Efendiyev, Genel Müdür
  • Sübhan Kazımov, Genel Müdür Yardımcısı
Web sitesiazerpost.az

Azərpoçt, Azerbaycan'ın resmi posta kurumu ve Azerbaycan ulusal posta ağının operatörüdür. Azərpoçt'un merkezi başkent Bakü'de bulunmaktadır.

Sovyetler Birliği'nin yıkılmasından sonra bağımsızlığa kavuşan Azerbaycan Cumhuriyeti, 1992 yılında "Azərpoçt İstehsalat Birliyi" (Azerpost Üretim Birliği) posta örgütünü kurdu ve İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığına bağlı olarak faaliyete geçti. 1 Nisan 1993 tarihinde Azerbaycan Dünya Posta Birliği (UPU) üyesi oldu.

29 Eylül 1999 tarihinde Azərpoçt Üretim Birliği yeniden düzenlenip, bugünkü "Azərpoçt Devlet Müessesesi" (Azerpost Devlet Kurumu) adını aldı ve devlet kurumu statüsü verildi. Azərpoçt, 2004 yılında ulusal posta operatörü oldu ve sağladığı posta hizmetleri Azerbaycan'ın (kontrolündeki) tüm topraklarını kapsamaktadır.

Azərpoçt bünyesinde dört birim bulunmaktadır. Bunlar sıralama, teknik destek hizmetleri, hızlı posta ve özel iletişim birimleridir. Azərpoçt'un ülke çapında 71 şubesi bulunmaktadır. Şubeler ise en temel birimi olan postanelere ayrılır. Şubeler postaneler aracılığıyla müşterilerine posta hizmetleri ve bazı ticari hizmetler de sunmaktadır. Azərpoçt'un yaklaşık 1.500 postanesi vardır. Postanler şube denetimi altındadır ve öncelikle posta hizmetleri sağlamaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]