Ayvar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ayvar
Ekmek, sarımsak, biber ve salam ile servis edilen bir ayvar
BölgesiBalkanlar
Ana malzemelerBiber, patlıcan, sarımsak

Ayvar, Balkan ülkelerinde çok popüler olan ve genelde evde yapılan, közlenmiş patlıcanlı, hafif acı biberli, içinde domates salçası da olan bir tür kırmızı biber ezmesidir. Balkan topraklarında birçok milletin mutfağında görülen ortak tatlardan birisi olarak değerlendirilebilir. Rumeli Türk ağızları ve genel olarak Türkçede “ayvar” olarak anılan bu sos, diğer Balkan dillerinde de kullanılır. Ayvar sosu tüm Balkan coğrafyasında yayılmış ve sahiplenilmiştir. Dolayısıyla yapılışı ve malzemeleri çeşitlilik göstermektedir. Örneğin damak zevkine göre bazı yörelerde ayvara patlıcan ilave edilmektedir.[1]

Özellikle kahvaltılarda, unlu yiyeceklerin yanında yaygınlıkla kullanılır. Et ve pilav yemeklerinin yanında da kullanılan ayvar, ekmek üzerine sürülerek ya da cips sosu olarak da kullanılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Yıldız, Cemre Sena (2022). "Balkan Türk Mutfağında "Ayvar", "Pite", "Börek" ve Makedonya Çevresindeki Durumları Üzerine". Balkanlarda Türk Dili ve Edebiyatı Araştırmaları. 4 (2). ss. 141-155. doi:10.47139/balted.1132814.