Ayazağa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Ayazağa, Şişli sayfasından yönlendirildi)
Ayazağa
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Sarıyer
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 34,230 [1]
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAS)
Posta kodu
34450
Alan kodu 212
Plaka kodu 34

Ayazağa İstanbul'un Sarıyer ilçesine bağlı olan bir semt ve mahalledir. 2012'de alınınan belediyeler birliği kararnamesiyle Huzur ve Maslak mahalleleri ile birlikte Şişli'den ayrılarak Sarıyer'e bağlanmıştır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayazağa Mahallesi adını orta Asya Kıpçak Türklerinden Eksük oğlu Artuk. Artuk oğlu İlgazi, İlgazi oğlu Ayaz neslinden Ayaz Paşa'nın torunu, Ayaz Ağa'dan alır. Ayaz Ağa İstanbul doğumludur. Semtin 300 yıllık bir geçmişi olduğu bilinir. Ayazağa merkez camisinin de 300 yıl önce yapıldığı bilinmektedir.

Nüfus ve altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayazağa'nın 3 tarafı ormanla çevrilidir. Üç girişi vardır. Bir tanesi Cendere yolundan bağlanırken, diğer 2 yol Maslak'tan bağlanmaktadır. Nüfusu 2010 yılı Aralık ayı itibarıyla yaklaşık otuz beş bindir.[1] ve 3 bölüme ayrılmıştır. Bu bölgeler: Yeşiltepe, Dereboyu ve Merkez'dir. Halkın büyük bölümünü Karadenizli göçmenler oluşturur. Giresun, Samsun, Sinop, Kastamonu, Ordu, Gümüşhane, Trabzon ve Rize'den büyük göç almıştır. Semtin yerlileri varlıklı ailelerden oluşur, bunun nedeni ise 1950'li yıllarda parsellenen bölgelerin, zaman içerisinde çok fazla değerlenmesidir.

35.000 nüfusu olan semtin 1 km uzağından geçen metro, semte uğramayacaktır. Ancak 2014 yerel seçimlerinde yapılan açıklama ile henüz tarihi belli olmasa da İTÜ-Ayazağa Köyü Metro Hattı yapılacaktır.[2] 1990'lı yıllarda piknik alanları olan bir semt olmasına karşın 2000'li yıllardan itibaren bu piknik alanlarını yağmalanmış orman yangınları sebebi ile yok olmaya yüz tutmuştur. 2013 yılında Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül tarafından Yeşiltepe Mevkii 'ne bir Mesire Alanı yapılmıştır.[3]

Üç ilköğretim okulu: Ayazağa İlköğretim Okulu,Uğur Erkey İlköğretim Okulu ve Y.E.K.Ü.V Nilüfer GÖKAY İlköğretim Okulu vardır. Bir lise: Ayazağa Lisesi, bir de Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi vardır: Mehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. 2013 yılında Ayazağa Lisesi MEB tarafından Anadolu Lisesi 'ne çevrilmiştir.[4] Beykent Üniversitesi 'nin de Ayazağa'da kampüsü bulunmaktadır. Ayazağa'da olduğu sanılan Özel Işık Lisesi ve Boğaziçi Lisesi'nin aslında bu semtin sınırları içinde değildir. İstanbul Teknik Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi'nin en büyük yerleşkeleri de bu semttedir. Belediye'ye ait bir kültür merkezi, İstinye Devlet Hastanesi'ne bağlı bir semt polikliniği, bir muhtarlık binası, postane, belediye ek hizmet binası bulunmaktadır. Ancak kültür merkezi henüz yapım aşamasındadır ve açılamamıştır.

Ayazağa semtinden 41A Maslak'la 41AT Topkapı-Cevizlibağ-Davutpaşa' ya, 41E Kabataş'a, 41M Mecidiyeköy' ( Günümde bu hat faalieylerine son vermiştir. ), 41C Sarıyer'e, 41Y Kâğıthane'ye[5] bazen Oyak Sitesi yolu ile Levent Metro'ya otobüs seferleri vardır. Otobüs seferlerinin fazla olması sebebi ile bu semte ve bu semtten yapılacak yolculuklar gün içinde sorun olmamakla birlikte sabah 07.00 ile 10.00 arasında çok yoğun olmakta ve özellikle Ayazağa meydanından otobüs ve minibüse binmek adeta imkânsız olmaktadır. Ayazağa-Metro arası çalışan minibüs hattı da bulunmaktadır.Minibüsler önceden Beşiktaş'a kadar gidebilirken daha sonra UKOME kararı ile bu seferler metroya kadar çekilmiş ve Kanyon AVM'nin önüne kadar gerilemiştir. Kanyon Avm önünden dönüş yaparak Ayazağa istikametine gitmektedir. Minibüs seferleri sabahları 3 dk. 12'den sonra ise 5 dakika arayla sefer yapmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Şişli Belediyesi". 14 Aralık 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2009. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2014. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2014. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2014. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2014.