İçeriğe atla

Ayşenur Yazıcı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ayşenur Yazıcı
Doğum13 Eylül 1958 (65 yaşında)
Elazığ, Türkiye
İkametİstanbul
EğitimLisans
MeslekSunucu, yazar
Çocuk(lar)1
Resmî siteAyşenur Yazıcı Web Sitesi

Ayşenur Yazıcı (d. 13 Eylül 1958, Elazığ), Türk sunucu ve yazar.

Erzurumlu subay bir baba ve Elazığlı öğretmen bir annenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi.

İlkokulu Anadolu’nun çeşitli yerlerinde, ortaokulu Paris’te, liseyi Ankara Tevfik Fikret Lisesi'nde, üniversiteyi Fransa’nın Lyon şehrinde Rhone Akademisi'nde tamamladı. Kozmetoloji ve sahne sinema sanatları eğitimi aldı.

1983 Yılında İzmir TRT'de çalışmaya başladı. TRT’deki işine devam ederken Christian Dior firmasının Türkiye temsilciliğinde 5 yıl teknik müdür ve eğitmen olarak görev aldı. Printemps Mağazaları'nın reklâm, animasyon ve halkla ilişkiler müdürlüğü görevinde bulunduğu yıllarda geniş çerçeveli kozmetik promosyonlarının ilk uygulayıcısı ve tanıtıcısı oldu.

Ayşenur Yazıcı, 1984 yılında evlenip 1,5 yıl evli kaldıktan sonra 1986 yılında boşanmıştır. Bu evlilikten Kerem (d.1986) adında bir erkek çocuk annesidir. 1989 yılında ise şimdiki soyadını hâlâ kullandığı Cem Yazıcı ile evlenmişse de 1996'da boşanmışlardır.[1]

1990-2011 yılları arasında özel televizyonlarda ve TRT'de spiker ve program sunucusu olarak çalışmıştır.[1] Bu meslekte 50’den fazla ödülü var. Türk Dil Kurumu tarafından en büyük unvan olan "Türkçeyi en iyi kullanan spiker" ödülüne layık görüldü.

Zülfü Livaneli’nin "Şahmeran" filminde dünyaca ünlü makyör Serge Mentelet ile beraber çalıştı. 1990 yılından bu yana çeşitli haftalık dergilere kozmetik yazıları, psikolojik testler hazırladı ve yayımladı, gazetelerde köşe yazarlığı yaptı.

Epsilon Yayınevi'nden çıkan "Ekmek Arası Hayat", "Bedriye", "Kadınlar Ağlar", "Makyajda Sihirbazlık Numaraları", "Son 13 Gün", "Sizin Hikayenizi Çaldım", Boyner Yayınevinden çıkan "Yaşama Yetişemeyenlere Mucize Çözümler" ve Doğan/Egmont yayınevinden çıkan "Sensin Mağara Adamı"; Nemesis Kitap'tan çıkan "Dil Kafirleri"(diksiyon kitabı),"Çocuk Gelin","Dön Muazzez","Son Lobotomi","Kendinden Utanmak" isimli kitapları var.

TRT 1'de ekrana gelen Sütlü Kahve adlı programı; yayınına son verildikten sonra "Yılın TV Aile medya etik" ödülüne lâyık görüldü.

Antoloji şiir yarışmasında ödül almıştır. Renklerle terapi ve yaşam üzerine etkileri, düşünce gücünün yaşamımıza etkisi üzerine üniversitelerde seminerler vermektedir. Evrensel enerjiyi kullanma tekniğine dayalı öğreti olan Reiki’de mastırdır.

İngilizce ve Fransızca bilen Yazıcı, bir çocuk annesidir.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Benden Ne Olur? - Güzin Bal (2022)
  • Hadi be Oğlum - (2018)
  • Küstüm Çiçeği - (2010)
  • Sıkı Dostlar - (2009)
  • Anadolu Kaplanı - Neriman (2006)

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Biyografi.info sitesinde yer alan hayat hikâyesi". 13 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2020.