Avustralya kazı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avustralya kazı
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Anseriformes (Kazsılar)
Familya: Anatidae (Ördekgiller)
Alt familya: Anserinae
Oymak: Cereopsini
Cins: Cereopsis
Latham, 1802
Tür: C. novaehollandiae
Cereopsis novaehollandiae
Latham, 1802
Cereopsis novaehollandiae

Avustralya kazı[1] (Cereopsis novaehollandiae), ördekgiller familyasından Avustralya’nın güneyinde yaşayan kaz türü.[2] Anserinae alt familyasında bulunan Avustralya kazı Cereopsis cinsinin tek üyesidir.

Bilimsel adı ilginç görünüşlü gagasına ithafen Latince “balmumu” anlamına gelen cere- ve Grekçe “görünüş” anlamına gelen ὄψις sözcükleri ile Avustralya için eskiden kullanılan “New Holland” adının Neo Latin yazılışı novaehollandiae sözcüğünden gelmektedir.

Alt türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İki alt türü vardır:

  • Cereopsis novaehollandiae novaehollandiae Latham, 1802.
  • Cereopsis novaehollandiae grisea Vieillot, 1818.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İri bir kaz olan Avustralya kazının hemen hemen tamamen gri olan ve üzerlerinde yuvarlak kara noktalar bulunan tüyleri kendine özgüdür. Kuyruk ve uçuş tüyleri karamsı renktedir. Bacaklar pembe ve ayaklar siyahtır. Kısa, kıvrık siyah gagası ve gaganın üzerinde bulunan yeşil mumsu madde bu kazlara kendine özgü bir görünüş kazandırır.

Avustralya kazının boyu 75–100 cm, ağırlığı 3–7 kg, kanat açıklığı 150–190 cm arasında değişir. Erkekler dişilerden biraz daha iridir. Bu kaz türü nadiren yüzer ve otlayarak beslenir.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

Tuzlu ve yarı tuzlu su içebilme özellikleri sayesinde açıkta tatlısu olmayan adalarda yıl boyunca yaşayabilmelerine olanak verir.[3] Kaz türleri arasında en nadir türlerden biridir.[3] Üreme mevsimi dışında sürüler hâlinde dolaşır.[3]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Büyük Larousse cilt 2, Gelişim Yayınları
  2. ^ "Cereopsis novaehollandiae". IUCN 2011. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2011.2. BirdLife International 2009. Erişim tarihi: 9 Aralık 2011. 
  3. ^ a b c "Cape Barren Goose, Cereopsis novaehollandiae". Parks & Wildlife Service. 1 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Kasım 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikitür'de konuyla ilgili taksonomik bilgiler bulunur: