İçeriğe atla

Avustralya genel valisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avustralya Federal Devleti Genel Valisi
Governor-General of the Commonwealth of Australia
Genel vali bayrağı
Genel vali forsu
Görevdeki
David Hurley

1 Temmuz 2019 tarihinden beri
Resmî ikametHükûmet Konağı,
Canberra
Görev süresi5 yıl (hükümdarın talebi)
Oluşum1 Ocak 1901
Websitesigg.gov.au

Avustralya genel valisi veya resmî adıyla Avustralya Federal Devleti Genel Valisi (İngilizceGovernor-General of the Commonwealth of Australia), Avustralya hükümdarı'nın temsilcisidir.[1] Genel vali, hükûmet bakanlarının tavsiyesi üzerine hükümdar tarafından atanır.[2] Genel valinin görevleri arasında bakanları, yargıçları ve büyükelçileri atamak, parlamento tarafından kabul edilen mevzuata kraliyet onayı vermek, seçim yazıları yayınlamak ve belirli kişilere madalya ve nişan vermektir.[3] Genel vali, aynı zamanda Federal Yürütme Konseyi'nin resmi başkanıdır ve Avustralya Savunma Kuvvetleri'nin de başkomutanıdır.

Genel olarak, genel vali, siyasi tarafsızlığı koruyarak Westminster sisteminin ve sorumlu hükûmetin sözleşmelerine uyar ve yalnızca başbakanın veya diğer bakanların veya bazı durumlarda parlamentonun tavsiyesi üzerine hareket eder. Genel valinin ayrıca iki resmi konuttan birinde (başkent Canberra'daki Hükûmet Konağı ve Sidney'deki Admiralty House) etkinliklere ev sahipliği yapmak ve konferanslar açmak, ayinlere ve anma törenlerine katılmak ve genel olarak sağlamak için Avustralya'nın her yerine seyahat etmek topluluklarına katkıda bulunan bireyleri ve grupları teşvik etmek olmak üzere törensel bir rolü bulunmaktadır. Yurt dışına seyahat ederken, genel vali Avustralya'nın ve kralın temsilcisi olarak görülür. Genel vali, Avustralya genel valisinin resmi sekreteri tarafından yönetilen bir personel tarafından desteklenir.[4]

Günümüzdeki genel vali 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren David Hurley'dir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Governor-General of the Commonwealth of Australia—official website 16 Kasım 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 4 Ocak 2023 tarihinde erişilmiştir.
  2. ^ Elder, D. R. (2018). House of Representative Practice. Canberra: Department of the House of Representatives. ss. 1 –2. ISBN 978-1-74366-654-8. 
  3. ^ "Official website—the Governor-General's role". 11 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ Wright, Shane (31 Aralık 2018). "Governor-General pleads for more cash to do his job after budget blowout". Sydney Morning Herald. 30 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2023. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]