İçeriğe atla

Avustralya tarihi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Parker Koruma Bölgesi'ndeki Aborijin Çiftçiler, Mt Franklin. Franklinford, Victoria'daki Loddon Aborijin Koruma İstasyonu

Avustralya tarihi, Avustralya yüzölçümünün ve insanlarının, önceki yerli ve sömürge toplumlarının tarihini ifade eder. Avustralya Aborjinlerinin ilk olarak 40.000 ila 60.000 yıl önce Malay Takımadalarından tekneyle Avustralya anakarasına geldiklerine inanılıyor. Kurdukları sanatsal, müziksel ve spiritüel gelenekleri, insanlık tarihinin en uzun süre yaşatılan gelenekleri arasındadır.

Avrupalılar tarafından Avustralya'ya bilinen ilk keşif 1606 yılında Hollandalı denizci Willem Janszoon tarafından gerçekleştirilmiştir. Diğer Hollandalı seyrüseferciler 17. yüzyılda batı ve güney kıyıları keşfedip kıtayı "Yeni Hollanda" olarak adlandırdılar. Deniz salatalığı toplayan Makassarlı trepangcılar 1720 yılından sonra veya muhtemelen daha önce Avustralya'nın kuzey kıyılarını ziyaret ettiler. Diğer Avrupalı kaşiflerin ardından James Cook 1770 yılında Britanya için Avustralya'nın doğu kıyısının haritasını çizdi ve Botany Körfezi, Yeni Güney Galler'de (günümüzde Sidney) bir koloni kurulmasını destekleyen raporuyla geri döndü.

Britanya gemilerinden oluşan İlk Filo, bir ceza kolonisi kurmak amacıyla Ocak 1788'de Botany Körfezi'ne ulaştı. Sonraki yüzyıllarda kıtada diğer Britanya kolonileri kuruldu ve Avrupalı kaşifler kıtanın iç kısımlarını keşfetmeye başladı. Avustralya Yerlileri bu dönemde büyük ölçüde güçsüz kaldı ve sömürgecilerin getirdiği hastalıklar ve çıkan çatışmalar sonucunda sayıca azaldı.

Altına hücum ve tarımsal sanayi beraberinde refah getirdi. 19. yüzyılın ortalarından itibaren altı Britanya kolonilesinde özerk parlamenter demokrasiler kurulmaya başladı. Koloniler 1901 yılında oylanan referandumla federasyonlaşarak tek çatı altında birleşti ve böylece modern Avustralya devleti kuruldu.

Avustralya, her iki dünya savaşında Britayna'nın tarafında savaştı ve II. Dünya Savaşı sırasında Japon İmparatorluğu tarafından tehdit edildikten sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin uzun süreli müttefiki oldu. Asya ile ticareti arttı ve savaş sonrası çok kültürlü göç programı ile her kıtadan 6,5 milyondan fazla göçmen aldı. Nüfusu 60 yıl içinde üç katına çıktı ve 2010 yılında yaklaşık 21 milyona ulaştı. 200 farklı ülkeden gelen nüfusu ile dünyanın en büyük 14. ekonomisini temsil etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]