İçeriğe atla

Avustralya'da siyaset

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avustralya Meclisi, Kanberra

Avustralya'da siyaset, çok partili bir anayasal monarşi çerçevesinde yürütülmektedir. Avustralya, demokratik ve federal bir parlamenter monarşidir.

Avustralya, 1901'deki Federasyon'dan bu yana dünyanın en eskilerinden biri olan anayasası kapsamında istikrarlı bir liberal demokratik siyasi sistem sürdürmüştür. Avustralya, dünyanın en eski altıncı sürekli demokrasisidir ve büyük ölçüde oylamanın zorunlu olduğu iki partili bir sistem olarak çalışmaktadır.[1]

Yasama organı, anayasanın 1. maddesine göre genel vali tarafından temsil edilen bir hükümdar, Senato ve Temsilciler Meclisi'nden oluşan iki meclisli Parlamento tarafından temsil edilmektedir. Yürütme erki ise genel valiye danışmanlık yapan başbakan ve devlet bakanlarından oluşan kabine kararlarına pratikte yasal etki sağlayan Federal Yürütme Konseyi tarafından temsil edilmektedir. Yargı ise yargıçları Federal Yürütme Konseyi'nin tavsiyesi üzerine genel vali tarafından atanan Avustralya Yüksek Mahkemesi ve diğer federal mahkemeler tarafından yerine getirilir.

Avustralya hükûmet sistemi, Birleşik Krallık (kaynaşmış yürütme, anayasal monarşi) ve Amerika Birleşik Devletleri'nin (federalizm, yazılı anayasa, güçlü çift meclislilik) siyasi sistemlerinden türetilen unsurları, ayırt edici yerli özelliklerle birlikte birleştirir ve bu nedenle bir Washminster mutasyonu olarak karakterize edilmiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hardgrave, Gary (2 Mart 2015). "Commonwealth Day 2015". Department of Infrastructure and Regional Development, Government of Australia. 16 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2023. 
  2. ^ Thompson, Elaine (1980). "The "Washminster" Mutation". Australian Journal of Political Science. Cilt 15. s. 32. 

Ek okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Chen, Peter (2019). Chen, Peter; Barry, Nicholas; Butcher, John; Clune, David; Cook, Ian; Garnier, Adele; Haigh, Yvonne; Motta, Sara; Taflaga, Marija (Ed.). Australian Politics and Policy: Senior Edition. Sydney University Press. doi:10.30722/sup.9781743326671. ISBN 9781743326671. 30 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2023. 
  • Robert Corcoran and Jackie Dickenson (2010), A Dictionary of Australian Politics, Allen and Unwin, Crows Nest, NSW
  • Department of the Senate, 'Electing Australia's Senators', Senate Briefs No. 1, 2006, retrieved July 2007
  • Rodney Smith (2001), Australian Political Culture, Longman, Frenchs Forest NSW