Avustralya Kayıt Endüstrisi Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Avustralya Kayıt Endüstrisi Birliği (İngilizce: Australian Recording Industry Association) kısaltmasıyla ARIA, Avustralya'da müzik endüstrisini temsil eden ticaret birliğidir. 1983 yılında EMI, Festival, CBS, RCA, WEA ve Universal tarafından; 1956'da kurulan Association of Australian Record Manufacturers (AARM)'ın yerine kuruldu.[1] Müzik lisansları ve telif ücretlerinin toplanması, idaresi ve dağıtımını sağlamaktadır. Limitet şirketler, orta büyüklükte organizasyonlar ve uluslararası ilişkileri bulunan çok büyük şirketlerin de içinde olduğu yüzden fazla şirketten oluşmaktadır. ARIA, hem küçük hem büyük plak şirketlerinin yöneticilerinden oluşmuş Board of Directors tarafından yönetilmektedir. Mart 2009 itibarıyla yöneticiler; Ed St John, Denis Handlin, George Ash, Mark Poston, Sebastian Chase ve David Vodica'dır.[2]

2006'da ARIA, Motorola ve Nova ile sponsorluk anlaşmaları imzaladı ve listelerin görünüşü ile işleyişini değiştirdi. Motorola, listelerin isim haklarını satın aldı ve bunun sonucunda listeler medyada Motorola ARIA Charts olarak da anılmaya başkadı.

Albüm sertifikaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sertifikalar albüm ve single'ların bayilerden aldığı sipariş miktarına bakılarak verilmektedir.

  • 35.000 kopya: Altın
  • 70.000 kopya: Platin

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Siobhan O'Connor, (Ed.) (1997) [1990]. The book of Australia : almanac 1997–98. Balmain, NSW: Ken Fin: Watermark Press for Social Club Books. s. 515. ISBN 1875973710. 
  2. ^ "Who We Are". Australian Recording Industry Association (ARIA). 18 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]