Avesta Yayınevi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Avesta Yayınevi, 1996 yılında kurulan ve ağırlıklı olarak Kürtçe kitaplar yayınlayan Beyoğlu, İstanbul merkezli yayınevidir.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de Kürtçe kitap yayınlayan ilk yayınevi olan Avesta, 1996 yılında Abdullah Keskin, eşi Ruken Bağdu Keskin ve kardeşi Songül Duraker tarafından kuruldu. Dört Kürtçe kitapla yayın hayatına başlayan Avesta, geçen zaman içerisinde 2015 yılına kadar kadın çalışmaları, edebiyat, şiir, seyahat, bilim, güncel olaylar, azınlık çalışmaları ve tarih dahil olmak üzere birçok alanda dünya çapındaki yazarlardan 550'den fazla Kürtçe, Türkçe ve Fransızca kitap yayınladı.

Yayınevi yönetmeni Abdullah Keskin, 2005 yılında Jeri Laber Uluslararası Yayınlama Özgürlüğü Ödülü'ne layık görüldü.[1] Ödülü takdim eden komite şu sözleri kullandı:[1]

« Abdullah cesaretle Kürt sorunu üzerine politik olarak hassas, Türkiye'de yıllar önce yasaklanmış, güncel olayları, kadın çalışmalarını ve Mezopotamya kültürünü konu alan, Doğu ve Batı edebiyatlarının klasikleri olan kitaplar yayınladı. İfade özgürlüğüne olan kararlı bağlılığı ve böylesine zengin ve çeşitli bir listeyi yayınladığı için bu ödül ile Abdullah'ı takdir etmekten mutluluk duyuyoruz. »

Davalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayınevi yönetmeni Abdullah Keskin, Amerikalı gazeteci Jonathan Randal'ın Bunca Bilgiden Sonra Ne Bağışlaması? Kürdistan İzlenimlerim adlı çeviri kitabı nedeniyle "bölücülük propagandası yapmak" suçundan 5 ay hapis cezasına çarptırdı. Bu ceza daha sonra 830 milyon para cezasına çevrildi.[2][3] Yazar Celile Celil'in doktora tezi olarak yazdığı Rusça'dan çevirilen Kürt Aydınlanması ve M.S. Lazeret, Ş.X. Muhoyan, E.İ. Vasilyava, M.A. Gasratyan ve O.İ. Jigalia'nın Rusça'dan çevirilen Kürdistan Tarihi adlı kitapları nedeniyle "bölücülük propagandası yapmak" suçundan 10 ay hapis ve 1.5 milyar lira ağır para cezasına çarptırıldı. Bu ceza daha sonra 3 milyar lira para cezasına dönüştürüldü.[4]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Turkish Publisher to Receive 2005 Jeri Laber International Freedom to Publish Award 15 Ekim 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., PEN. 12 Ekim 2012 tarihinde erişildi.
  2. ^ 'Bölücü' yayıncıya para cezası[ölü/kırık bağlantı], Hürriyet, 2 Ağustos 2002. 12 Ekim 2012 tarihinde erişildi.
  3. ^ Book by American Leads To Charge Against a Turk 27 Mayıs 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Nnew York Times, 21 Temmuz 2002. 12 Ekim 2012 tarihinde erişildi. (İngilizce)
  4. ^ Avesta Yayınları'nın sahibine para cezası, Hürriyet, 24 Aralık 2002. 12 Ekim 2012 tarihinde erişildi.