Augustin Pyramus de Candolle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Augustin Pyramus de Candolle
Candolle Augustin Pyrame de 1778-1841.jpg
A. P. de Candolle
Doğum 4 Şubat 1778
Cenevre
Ölüm 9 Eylül 1841
Cenevre, İsviçre
Milliyet Cenevreli, daha sonra İsviçreli (1815)
Ödüller Kraliyet Madalyası (1833)
Kariyeri
Dalı Botanik, Tarla tarımı, Bitki coğrafyası

Augustin Pyramus (4 Şubat 1778 - 9 Eylül 1841) İsviçreli botanikçi. Kariyerine, René Louiche Desfontaines'in O'nu bir herbaryuma önermesi ile başladı. Birkaç yıl içinde Candolle yen bir bitki sınıflandırma sistemi oluşturmaya başlamıştır. De Candolle'un birincil çalışma alanı botanik olmakla birlikte, fitocoğrafya, agronomi, paleontoloji, tıbbi botanik ve iktisadi botanik gibi alanlara da katkıda bulundu. Bitki bilim mahlası DC.'dir.

De Candolle, Charles Darwin'in doğal seleksiyon ilkesini etkileyen "Doğanın Savaşı" tezini öne sürdü[1] Buna göre; birden fazla türün ortak bir evrimsel atada görünmeyen benzer özellikler geliştirebileceğini iddia ediyordu. Bitkilerle yaptığı çalışmalar sırasında, bitki yapraklarının sabit ışıkta 24 saate yakın bir döngü izlediğini fark etti ve biyolojik saatin varlığını önerdi. Pek çok bilim adamı de Candolle'ın bu tezinden şüphe duymuş olsa da, sonraki dönemlerde yapılan deneyler "iç biyolojik saatin" gerçekten var olduğunu gösterdi.

De Candolle'in neslinden gelenler onun bitki sınıflandırması konusundaki çalışmalarına devam ettiler. Alphonse de Candolle ve Casimir Pyrame de Candolle, Augustin Pyramus de Candolle'un başladığı bitki kataloğu Prodromus Systematis Naturalis Regni Vegetabilis'e katkıda bulundular.

Erken hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Augustin Pyramus, 4 Şubat 1778'de Cenevre Cumhuriyeti, Cenevre'de eski bir memur olan Augustin de Candolle ve eşi Louise Eléonore Brière'nin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesinin soyu Provence, Fransa'dan 16. yüzyılın sonlarına doğru Cenevre'ye dini zulümlerden kaçmak için göç eden köklü bir aileden geliyor.[2]

Yayınlanmış eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]