Asker

Vikipedi, özgür ansiklopedi
08.35, 25 Ekim 2016 tarihinde Bulgu (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17743351 numaralı sürüm (haiz->sahip)
Türk SAT Komandoları

Asker; orduda görevli, erden mareşale kadar rütbeye sahip kişi. Askerlik yükümlülüğü altına giren şahıslar (erbaş ve er) ile özel yasalarla silahlı kuvvetlere katılan ve resmi bir kıyafet taşıyan kişilerdir. Askerlerin aslî görevi ülkelerinin topraklarını iç ve dış tehditlere karşı savunmaktır.

Askerler aslî vazifelerinin yanı sıra -ihtiyaca bağlı olarak- arama-kurtarma, tıbbî yardım, yangın söndürme, asayişi sağlama, meslekî eğitim gibi çok geniş bir yelpazedeki görevleri de yerine getirirler.

Etimoloji

Türkçeye Arapçadan geçmiş olan[1] asker sözcüğünün kökeninin Latince exercitus (ordu)[2] sözcüğü olduğu yönünde görüşler vardır ancak bu iddia ses bakımından problemlidir.[3] Sözcüğün Türkçede asker şahıslar için tekil olarak kullanımı, "askere gitmek", "askere yazılmak" vb. deyimlerden muhtemelen 19. yüzyılda türemiştir.[3]

Eski Türkçedeki karşılığı su'dur. Subaşı ise erbaşlar için kullanılırdı.[4]

Tarihçe

Askerlik, insanlık tarihindeki en eski mesleklerden biridir. Sosyal hayata geçişle birlikte insanoğlunun toplu güvenlik ihtiyacı ortaya çıktı. Bu ihtiyaç öncelikle grup üyesi erkeklerin -avcı ve toplayıcılığa ilaveten- aynı zamanda kolluk gücü olarak görev yapması ile sağlanıyordu. Zamanla kaynakların idaresi ve paylaşımındaki gelişmeler ve değişim araçlarının kullanılmaya başlaması ile yegane görevi topluluğun savunma ve saldırı ihtiyaçlarını karşılamak olan askerler ortaya çıktı.

Galeri

Kaynakça

  1. ^ "asker." Güncel Türkçe Sözlük. Türk Dil Kurumu. Erişim: 9 Ekim 2012
  2. ^ "exercitus" Latinwordlist.com. Erişim: 1 Ocak 2013.
  3. ^ a b "asker." Nişanyansözlük.com. Erişim: 1 Ocak 2013.
  4. ^ "subaşı." Nişanyansözlük.com. Erişim: 1 Ocak 2013

Ayrıca bakınız