Askar Akayev

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Askar Akayev
1. Kırgızistan cumhurbaşkanı
Görev süresi
27 Ekim 1990 - 24 Mart 2005
Başbakan Nasirdin İsanov
Andrey Iordan (Geçici)
Tursunbek Hingişev
Almanbet Matubrahimov (Geçici)
Apas Cumagülov
Kubaniçbek Cumaliyev
Boris Silayev (Geçici)
Cumabek İbrahimov
Boris Silayev (Geçici)
Amangeldi Muraliyev
Kurmanbek Bakiyev
Nikolay Tanayev
Yerine gelen Kurmanbek Bakiyev
Kişisel bilgiler
Doğum 10 Kasım 1944 (79 yaşında)
Kızıl Bayrak, Kırgızistan
Partisi Sovyetler Birliği Komünist Partisi (1990 öncesi)
Bağımsız (1990-)
Evlilik(ler) Meyrem Akayeva
Dini Sünni İslam
İmzası

Askar Akayeviç Akayev (Kırgızca: Аскар Акаевич Акаев; d. 10 Kasım 1944, Kızıl Bayrak), 22 Ekim 1990'dan 24 Mart 2005'teki "Lale Devrimi" adı verilen bir sıra halk hareketi ve devlet darbesi ile görevinden ayrılmasına kadar Kırgızistan'ın cumhurbaşkanıydı.

Eğitim ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Akayev, Bişkek'in 95 km doğusunda Kyzyl-Bairak kasabasında, kolektif çiftlik işçisi bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Beş oğuldan en küçüğü idi. 1961 yılında yerel bir fabrikada dökümcü oldu. Sonradan bir fizikçi olarak eğitim gördüğü Leningrad'a taşındı ve matematik, mühendislik ve bilgisayar bilimlerinde bir onur derecesi ile 1967 yılında Hassas Mekanik ve Optik alanında Leningrad Enstitüsü'nden mezun oldu. Askar Akayev kıdemli bir araştırmacı ve öğretmen olarak çalışarak 1976 yılına kadar enstitüde kaldı. 1977 yılında Mayram Akayeva ile evlendi ve iki oğlu ve iki kızı oldu. Kırgızistan'a dönerek Frunze Politeknik Enstitüsü'nde kıdemli profesör oldu.

Mühendislik ve Fizik Moskova Enstitüsü'nde 1981 yılında doktorasını aldı. 1984 yılında, Kırgız Bilimler Akademisi üyesi oldu. 1987 yılında Akademi başkan yardımcılığına yükseldi ve daha sonra 1989 yılında Akademi başkanı oldu. Aynı yıl SSCB Yüksek Sovyeti milletvekili olarak seçildi.

Siyasi kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Askar Akayev'in Avrupa Birliği'ni ziyareti, 1994

27 Ekim tarihinde, Yüksek Sovyet cumhuriyetin ilk başkanı olarak hizmet etmesi için Akayev'i seçti. 1991 yılında Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Sovyetler Birliği başkan yardımcısı görevini teklif etti ama bu görevi reddetti. Akayev 12 Ekim 1991 tarihinde tartışmasız olarak Kırgızistan cumhuriyetinin cumhurbaşkanı seçildi. 24 Aralık 1995 ve 29 Ekim 2000 tarihinde, oy sahtekarlığı iddialarına rağmen iki kez seçildi.

2005 Lale Devrimi nedeniyle önce Kazakistan ve ardından ilk olarak Rusya'ya ailesi ile birlikte kaçarak ülkeyi terk etmiştir. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'da kalması için Akayev'i davet etti.

Askar Akayev günümüzde artık profesör ve Moskova Devlet Üniversitesi'nde Kompleks Sistemlerinin Matematiksel İncelemelerde Prigogine'in Enstitüsü Kıdemli Araştırmacı olarak çalışmaktadır. Andrey Korotayev ve George Malinetsky ile birlikte "Sistem Analizi ve Dünya Dinamikleri Matematiksel Modelleme Rus Akademisi koordinatörüdür.

Yayınları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Yeni makam
Kırgızistan Cumhurbaşkanı
1990-2005
Sonra gelen:
Kurmanbek Bakiyev