Asaf Beşpınar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Asaf Beşpınar
Asaf bespinar.jpg
Fenerbahçe SK 4 numaralı kurucu üyesi mühendis Asaf Beşpınar
Doğum Mirza Muhammed Asaf
25 Eylül 1887
Pencab, Hindistan
Ölüm 26 Mayıs 1946
İstanbul, Türkiye
Milliyet Hint, Pencab
Eğitim Saint Joseph Lisesi
Meslek Gemi mühendisi, Armatör
Evlilik Seniye Hanım
Çocuk(lar) Athar ve Zübeyde Beşpınar

Asaf Beşpınar, Türk futbolcu ve mühendis. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 4 numaralı kurucu üyesidir.[1]

Asaf Bey, 25 Eylül 1887 doğumludur. Aslen Hindistan'ın Pencab bölgesi kökenlidir ve mühendislik bölümünde yüksek eğitimini yapmak için gittiği İngiltere'den memleketi Hindistan Pencab'a dönmeyip; İstanbul'a yerleşir.[2] Osmanlı İmparatorluğu'nda 1910'lu yılların en önemli gemi mühendislerinden[3] birisi olan Asaf Bey, ahşap tayyare gemisi, feribot, yat gibi sayısız deniz aracının çizimlerini ve üretimlerini hayata geçirmiştir. Kendisi henüz 19 yaşında öğrenciyken, Fenerbahçe'nin kuruluşu için maddi manevi destek sağlamıştır. Kulüp kuruculuğunun yanı sıra; Fenerbahçe'nin ilk kadrosunda 11 maçta "kaleci" mevkinde futbol oynayarak Fenerbahçe tarihinin ilk kalecisi olmuştur.[4] "Hint" namıyla anılan Asaf Beşpınar, Saint Joseph Fransız Lisesi'nde eğitim almıştır.[5] Cumhuriyet itibarıyla Soyadı Kanunu yürürlüğe girdikten sonra; doğum yeri olan Hindistan'ın 5 ırmak etrafında kurulmuş olan Pencab bölgesinin coğrafik özelliğine atfen "Beşpınar" soyadını almıştır.[2] İsmi, şahsına ait gemi atölyesinin de bulunduğu İstanbul Eyüp'te bir sokağa verilmiştir. Asaf Bey, 26 Mayıs 1946 tarihinde hayata veda etmiştir. Mezarı, Heybeliada Kabristanı'ndadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kuruluşu Tescil Olunan İlk Türk Kulübü; Fenerbahçe". fenerbahce.org. Fenerbahçe Spor Kulübü. 9 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2013. 
  2. ^ a b Athar BEŞPINAR köşeyazıları: https://heyamolahey.com/kose-yazilari/athar/15/
  3. ^ http://www.cobandenizcilik.com/hocalarim.html
  4. ^ "Asaf Beşpınar". mackolik.com. mackolik.com. 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2013. 
  5. ^ http://www.nadirkitap.com/fenerbahce-spor-klubu-tarihi-1907-1957-dr-rustu-daglaroglu-kitap206107.html