Ayetullah Bey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ayetullah Bey
Ayetullah bey.jpg
Doğum 1888
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 1919 [31 yaşında]
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Eğitim Galatasaray Lisesi
Meslek Fenerbahçe Spor Kulübü ikinci başkanı

Ayetullah Bey (1888 - 1919), Fenerbahçe Spor Kulübü'nün kurucularındandır. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün kurulduğu sırada Osmanlı Bankası'nda memur olan Ayetullah Bey, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün ilk genel sekreteri olmuş, 22 yaşında, 1908-1909 yıllarında ise bu kulübün başkanlığını yapmış spor adamıdır. Ayrıca ilk Fenerbahçe takımında kaleci ve savunma oyuncusu olarak görev almıştır. Galatasaray Lisesi mezunudur. Hareket Ordusu komutanlarından Şevki Paşa'nın oğludur.

Ayetullah Bey, Nurizade Ziya Songülen'in 1908 yılındaki istifasından sonra devralmıştır. Kulübün sıkıntıya düştüğü ve diğer kulüplerle birleşerek güçlenmeyi hedeflediği 1909 yılında Üsküdar ve Pazaryolu Kulüpleriyle yapılan görüşmelerde anılan kuluplerin yöneticilerinin Fenerbahçe'nin adı üzerinde de pazarlığa başlamaları üzerine Ayetullah Bey "Fransa Kralı XIV. Louis 'L'état, c'est moi-Devlet ben'im" demişti. Ben de Fenerbahçe ben'im diyor ve bu pazarlığı kabul etmiyorum" diyerek kulübün adının ve kimliğinin kuruluşundan henüz iki yıl sonra tarihe karışmasını engellemiştir.

Türkiye'deki 1912-13 yıllarında ortaya çıkan ilk izcilik hareketinde ilk oymak beylerinden olan Ayetullah bey, I. Dünya Savaşı sonlarında iki yıl ülkeyi kasıp kavuran "İspanyol Nezlesi" felaketinin kurbanlarından biri olarak, 1919’da henüz 31 yaşında vefat etmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ayetullah Bey, Spor Ansiklopedisi, Tercüman Futbol, 1. cilt. sf 117-118