Ayetullah Bey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ayetullah Bey
Ayetullah bey.jpg
Fenerbahçe Spor Kulübü 2. Başkanı
Doğum 1888
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 1919 [31 yaşında]
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Milliyet Türk
Eğitim Saint Joseph Fransız Lisesi
Meslek Fenerbahçe Spor Kulübü ikinci başkanı, Osmanlı Bankası memuru

Ayetullah Bey (1888 - 1919), Fenerbahçe SK'nin kurucularındandır. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün kurulduğu sırada Osmanlı Bankası'nda memur olan Ayetullah Bey, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün ilk genel sekreteri olmuş, 22 yaşında, 1908-1909 yıllarında ise bu kulübün başkanlığını yapmış spor adamıdır. Ayrıca ilk Fenerbahçe takımında kaleci ve savunma oyuncusu olarak görev almıştır. Saint Joseph Lisesi[1][2][3][4][5][6] mezunudur. Hareket Ordusu komutanlarından Şevki Paşa'nın oğludur.

Saint Joseph Lisesi'ni bitirdikten sonra; önce İstanbul Su İşleri'nde çalışan Ayetullah Bey, daha sonrasında ise Osmanlı Bankası'nda görev yapmıştır. Kadıköylü diğer arkadaşları Ziya Songülen ve Necip Okaner ile birlikte; Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 1907 yılının Mayıs ayında kurma fiiliyatına girişti. Kulübün kuruluşunda genel sekreter görevini üstlendi. İlk başkan Ziya Songülen'in çeşitli nedenlerde daha 1. yılını doldurmadan kulüpten ayrılmasının ardından büyük bir cefakarlığa soyunarak, henüz 21 yaşında; tarih 1909 yılını gösterdiğinde kulüp başkanlığını üstlendi. Saygılı, ancak bariz bir otorite ile birlikte Fenerbahçe içerisinde kulübü birkaç yılda toparlayıp, ayağa kaldırıp; Fenerabahçe'yi tarihe armağan etmeyi başardı.

Ayetullah Bey, Ziya Songülen'in 1908 yılındaki istifasından sonra devralmıştır. Kulübün sıkıntıya düştüğü ve komşu semt kulüpleriyle birleşerek güçlenmeyi hedeflediği, 11 Eylül 1910 yılında Kadıköy Moda'da bulunan 'Koço'nun Mühürdar Gazinosu'nda' Üsküdar ve Pazaryolu Kulüpleriyle yapılan görüşmelerde anılan kuluplerin yöneticilerinin Fenerbahçe'nin adı üzerinde de pazarlığa başlamaları üzerine Ayetullah Bey "Fransa Kralı XIV. Louis 'L'état, c'est moi-Devlet ben'im" demişti. Ben de Fenerbahçe ben'im diyor ve bu pazarlığı kabul etmiyorum" diyerek kulübün adının ve kimliğinin kuruluşundan henüz iki yıl sonra tarihe karışmasını engellemiştir.

Türkiye'deki 1912-13 yıllarında ortaya çıkan ilk izcilik hareketinde ilk oymak beylerinden olan Ayetullah bey, I. Dünya Savaşı sonlarında iki yıl ülkeyi kasıp kavuran "İspanyol Nezlesi" felaketinin kurbanlarından biri olarak, 1919 Sonbaharında henüz 31 yaşında vefat etmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://t24.com.tr/haber/fenerbahceyi-galatasaraylilar-degil-saint-josephliler-kurdu,283912
  2. ^ http://www.fenerbahce.org/detay.asp?ContentID=43222
  3. ^ http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/futbol/185541/Yarsuvat_in__F.Bahce_yi_G.Saraylilar_kurdu_iddiasina_yanit_geldi___Deli_sacmasi_.html
  4. ^ http://www.takvim.com.tr/spor/2015/01/16/fenerbahceyi-fenerbahceliler-kurdu
  5. ^ http://www.kanalmaras.com/gundem/fenerin-kurucusu-saint-josephliler/874
  6. ^ http://1907.org/haberler/fenerbahce-destani-saint-joseph-lisesi-nde-sahnelendi