Ayetullah Bey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Şevkipaşazade Ayetullah Bey
2. Fenerbahçe SK Başkanı
Görev süresi
1908-1909
Yerine geldiği Ziya Songülen
Yerine gelen Tevfik Taşçı
Kişisel bilgiler
Doğum Mehmet Ayetullah
1888
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm Eylül 1919 (31 yaşında)
Yaşadığı yer Moda, Kadıköy İstanbul Osmanlı İmparatorluğu
Bitirdiği okul Saint-Joseph Fransız Lisesi
Mesleği Osmanlı Bankası memuru, Fenerbahçe SK yöneticisi

Şevkipaşazade Ayetullah Bey (1888 - 1919) Ziya Songülen ve Necip Okaner ile birlikte Fenerbahçe Spor Kulübü'nü kuran 3 kişiden birisidir. Fenerbahçe'nin 2. Başkanıdır.[1]

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Fenerbahçe'nin kurulduğu sırada Osmanlı Bankası'nda memur olan Ayetullah Bey, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün ilk genel sekreteri olmuş, 21 yaşında ise tarihler 1908-1909 yıllarını gösterdiğinde de bu kulübün başkanlığını yapmış bir spor adamıdır. Ayrıca ilk Fenerbahçe takımında kaleci ve savunma oyuncusu olarak da görev almıştır.

Ayetullah Bey, Kadıköy Saint Joseph Lisesi[2][3][4][5][6][7] mezunudur. Hareket Ordusu komutanlarından Şevki Paşa'nın oğludur.

Saint Joseph Lisesi'ni bitirdikten sonra; önce İstanbul Su İşleri'nde çalışan Ayetullah Bey, daha sonrasında ise Osmanlı Bankası'nda görev yapmıştır. Bu memuriyeti sırasında Kadıköylü diğer arkadaşları Ziya Songülen ve Necip Okaner ile birlikte; Fenerbahçe Spor Kulübü'nü; 1907 yılının Mayıs ayında kurma fiiliyatına girişti. Kulübün kuruluşunda ilk etapta "genel sekreter" görevini üstlendi.

İlk başkan Nurizade Ziya Songülen'in, görevini çeşitli nedenlerle daha 1. yılını doldurmadan kulüpten ayrılmasının ardından büyük bir cefakarlığa soyunarak, henüz 21 yaşında; tarihler 1908 yılını gösterdiğinde kulüp başkanlığını üstlendi. Saygılı, ancak bariz bir otorite ile birlikte Fenerbahçe içerisinde etkinlik göstererek; kulübü sadece birkaç yılda toparlayıp, ayağa kaldırarak; Fenerbahçe Spor Kulübü'nü tarihe armağan etmeyi başarmıştır. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün kuruluş yıllarında henüz bir lokali yokken; bütün spor malzemeleri, sporcuların kıyafet, forma ve giysileri de 1907 yılından 1911 yılına kadar Ayetullah Bey'in Kadıköy Moda, Devriye Sokak'ta bulunan 43 numaralı evinde korunurdu.

Ayetullah Bey, kulüp yönetimini Ziya Songülen'in 1908 yılındaki istifasından sonra devralmıştır. Bu ayrılıktan sonra kulüpte oluşan ekonomik sıkıntıdan ötürü Fenerbahçe'nin; komşu semt kulüpleriyle birleşerek güçlenmeyi hedeflediği, 11 Eylül 1910 yılında Kadıköy Moda'da bulunan 'Koço'nun Mühürdar Gazinosunda' Üsküdar ve Pazaryolu Kulüpleriyle yapılan görüşmelerde, anılan kulüplerin yöneticilerinin Fenerbahçe'nin adı üzerinde de pazarlığa başlamaları üzerine Ayetullah Bey "Fransa Kralı XIV. Louis 'L'état, c'est moi-Devlet ben'im" demişti. Ben de Fenerbahçe ben'im diyor ve bu pazarlığı kabul etmiyorum" diyerek kulübün adının ve kimliğinin kuruluşundan henüz iki yıl sonra tarihe karışmasını engellemiştir.

Türkiye'deki 1912-13 yıllarında ortaya çıkan ilk izcilik hareketinde ilk oymak beylerinden olan Ayetullah Bey, 1. Dünya Savaşı sonlarında iki yıl ülkeyi kasıp kavuran "İspanyol Nezlesi" felaketinin kurbanlarından biri olarak, 1919 Sonbaharında henüz 31 yaşında vefat etmiştir. Kabri, Karacaahmet Mezarlığı'ndadır.

Sportif görevi
Önce gelen:
Ziya Songülen
2. Fenerbahçe SK Başkanı
1908-1909
Sonra gelen:
Tevfik Taşçı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]