Asım Orhan Barut

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Asım Orhan Barut
Doğum Asım Orhan Barut
1926
Malatya
Ölüm 1994 (67-68 yaşlarında)
Denver, Colorado
Vatandaşlığı Türkiye T.C., Amerika Birleşik Devletleri A.B.D
Milliyeti Türkiye Türk
Çalıştığı yerler Colorado Üniversitesi'nde Parçacık fiziği profesörü

Prof. Dr. Asım Orhan Barut (d. 1926, Malatya -ö. 1994, Denver, Colorado), akademisyen, Türk teorik fizikçi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Malatya'da doğmuştur. Malatya Lisesi'ni bitirmiştir. 1944'te ve İstanbul Teknik Üniversitesi'ne girmiştir. Bu üniversitesitede yapılan ayrı bir sınavla ikinci sınıftan yatılı olarak başlamıştır. 1944 yılnıda devlet bursu kazanarak İsviçre'ye gitmistir. [1] İsviçre'de (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich) Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü'nden 1949'da lisans derecesi ve 1952'de doktora derecesi almıştır.

Akademik kariyere "Eidgenossische Technische Hochschule"'de bir süre araştırmacı olarak girmistir. Sonra ABD'ye gitmiştir. ABD ve Kanada'da ceşitli üniversitelerde (bu arada (Şikago Üniversitesi, Montreal Üniversitesi, Syracuse Üniversitesi vs.), araştırmacı ve öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Daha sonraki yıllarda Colorado Üniversitesi'nde profesörlük yapmışmıştır.

Matematiksel fizik ve parçacık fiziği konularında yaptığı uluslararası düzeydeki üstün nitelikli yayın ve çalışmaları nedeniyle kendisine 1982 TÜBİTAK Bilim Ödülü verildi. Barut'un çoğu Physical Review dergisinde olmak üzere 100'den fazla bilimsel yayını vardır.


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Gediz Akdeniz tarafından kaleme alınan Trieste’li Profesör Asım Barut (1924 – 1994)