Asım Orhan Barut

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Asım Orhan Barut[1]
Doğum Asım Orhan Barut
1926
Malatya
Ölüm 1994 (67-68 yaşlarında)
Denver, Colorado
Vatandaşlığı Türkiye Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri
Çalıştığı yerler Colorado Üniversitesi'nde Parçacık fiziği profesörü
Öğrenim

Doktora: Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü, İsviçre

Doktora sonrası: Şikago Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri

Asım Orhan Barut (d. 1926, Malatya -ö. 1994, Denver, Colorado), akademisyen, Türk teorik fizikçi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Malatya'da doğmuştur. Malatya Lisesi'ni bitirmiştir. 1944'te ve İstanbul Teknik Üniversitesi'ne girmiştir. Bu üniversitesitede yapılan ayrı bir sınavla ikinci sınıftan yatılı olarak başlamıştır. 1944 yılnıda devlet bursu kazanarak İsviçre'ye gitmistir.[2] İsviçre'de (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich) Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü'nden 1949'da lisans derecesi ve 1952'de doktora derecesi almıştır.

Akademik kariyere "Eidgenossische Technische Hochschule"'de bir süre araştırmacı olarak girmistir. Sonra ABD'ye gitmiştir. ABD ve Kanada'da ceşitli üniversitelerde (bu arada (Şikago Üniversitesi, Montreal Üniversitesi, Syracuse Üniversitesi vs.), araştırmacı ve öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Daha sonraki yıllarda Colorado Üniversitesi'nde profesörlük yapmıştır.

Matematiksel fizik ve parçacık fiziği konularında yaptığı uluslararası düzeydeki üstün nitelikli yayın ve çalışmaları nedeniyle kendisine 1982 TÜBİTAK Bilim Ödülü verildi. Barut'un çoğu Physical Review dergisinde olmak üzere 100'den fazla bilimsel yayını vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Bibliyografya[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Türk Fizik Vakfı vasıtasıyla 1992-2003 yılları arasında yayınlanan, Fizik Dergisi nin Haziran 1993 tarihli 3. Sayısında (Asım Orhan Barut'un doktora öğrencilerinden biri olan) Ankara Üniversitesi emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Zeki Zekeriya AYDIN tarafından kaleme alınmış olan ASIM BARUT: Simetri ve Dinamik yazısı Prof. Barut hakkında önemli bilgiler içermektedir. En kayda değer olan kaynak ise, aynı derginin Temmuz 1999 tarihli 13. Sayısında, Asım Orhan Barut'un kendi el yazısı ile (1982 yılında Trabzon'da) kaleme aldığı 19 sayfalık yaşam öyküsüdür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]