İçeriğe atla

Arpacık soğanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Arpacık soğanı, Anadolu lehçelerinde kullanılan ismi ile göğer, Allium cepa olarak da bilinen soğan bitkisinin bir kültivarı veya varyatesidir.[1] Arpacık soğanı eskiden A. ascalonicum adı altında ayrı bir tür olarak sınıflandırılmıştır, ancak günümüzde bu ad A. cepa ile sinonim olarak kullanılmaktadır.

Arpacık soğanının yakın akrabaları arasında sarımsak, pırasa, frenk soğanı[2] ve Çin soğanı yer alır.[3] Arpacık soğanı muhtemelen Orta veya Güneybatı Asya'da ortaya çıkmış, bu bölgelerden ise Hindistan ve Doğu Akdeniz'e yayılmıştır.[kaynak belirtilmeli]

Mutfak kullanımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Arpacık soğanları aşçılıkta kullanılır. Turşusu kurulabilen soğanlar, Asya mutfağında ince dilimlenerek derin yağda kızartılırlar ve bu gıda genellikle yulaf lapasıyla servis edilerek çeşni olarak kullanılır. Bir Allium türü olarak, arpacık soğanının tadı sıradan soğan ile benzerdir, ancak daha hafif bir tada sahiptir.[4] Soğan gibi dilimlendiğinde çiğ arpacık soğanı da insan gözünü tahriş eden maddeler salgılar ve bu da gözyaşı üretimine neden olur.

Fotoğraf Galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Chapter 1: Evolution, Domestication, and Taxonomy". Allium Crop Science: Recent Advances. Wallingford, UK: CABI Publishing. 2002. s. 21. ISBN 0-85199-510-1. 
  2. ^ Garlic and Other Alliums: The Lore and the Science. Royal Society of Chemistry. 2010. ISBN 0-85404-190-7. 
  3. ^ "AllergyNet — Allergy Advisor Find". Allallergy.net. 15 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2010. 
  4. ^ "Kitchen Dictionary: shallot". Scripps Networks. 29 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]