Ari Barokas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ari Barokas
Doğum 17 Temmuz 1971 (1971-07-17) (48 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Tarzlar Rock, Grunge
Meslekler Müzisyen, söz yazarı, besteci
Çalgılar Bas gitar, Akustik gitar
Müzik şirketi Sony BMG, NR1, Pasaj Müzik
İlişkili hareketler Mad Madame, Serüven Azizleri, Duman

Ari Barokas (d. 17 Temmuz 1971, İstanbul), Duman grubunun bas gitaristidir. Ayrıca geri vokal de yapmaktadır. Duman'dan önce Kaan Tangöze ile Mad Madame & Fly gruplarında cover çalmıştır. Yahudi asıllıdır.

Şişli Terakki Lisesi'ndeki eğitiminden sonra İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na girdi. Konservatuvarı yarıda bırakmıştır. Ardından İstanbul Üniversitesi'nde gazetecilik bölümüne girmiş ve orayı da yarım bırakmıştır. 2013 yılında Asu Emre ile evlenmiş ve Aslan adında bir çocukları olmuştur.

Müziğe ise 15 yaşında başladı. Ülker, Mitsubishi, Perwoll ve Sabancı Holding'in reklam müziklerini yaptı.

Geçmişte, 1995 yılında kurulan “Serüven Azizleri” adıyla kurulan topluluğun Kenan Vural ile çekirdek kadrosunu oluşturan Ari Barokas, yayınladıkları albümün ardından grubun dağılması ile birlikte Duman Grubuna geçmiştir. Kendisi Duman Grubunda bas gitar çalıp, geri vokal yapmaktadır. Aynı zamanda Kaan Tangöze'den sonra grubun ikinci söz yazarı ve bestecisi sayılabilir. Seni Kendime Sakladım adlı albümünde yer alan "Aman Aman" ve "Sayın Bayan", Duman II albümünde yer alan "Senin Marşın" ve "Tövbe", Duman I albümünde yer alan "Sor Bana Pişman mıyım?" ve "Hayvan", darmaduman albümünde yer alan "Yürek" ve "Gözleri Kanlı" adlı parçaların da hem söz yazarı hem de bestecisidir. Ayrıca Lori Barokas'ın abisidir.

2018 yılının Şubat ayında ilk solo çalışması olan "Lafıma Gücenme" albümü yayınlanmıştır.