Argiope bruennichi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Argiope bruennichi
Argiope bruennichi QXGA.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Üst âlem: Eukaryota (Ökaryotlar)
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Alt âlem: Eumetazoa (Gerçek dokulular)
Şube: Arthropoda (Eklem bacaklılar)
Alt şube: Chelicerata (Keliserliler)
Sınıf: Arachnida (Örümceğimsiler)
Takım: Araneida
Alt takım: Araneomorphae
Üst familya: Araneoidea
Familya: Araneidae
Cins: Argiope
Tür: A. bruennichi
Binominal adı
Argiope bruennichi
(Scopoli, 1772)
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Argiope bruennichi ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Argiope bruennichi ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Argiope bruennichi, Araneidae familyasından Palearktik bölgede Avrasya ve Kuzey Afrika'da yaşayan bir örümcek türü. Almanya'da 2001 Yılın Örümceği olarak seçilmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez 1772 yılında İtalyan fizikçi ve doğa tarihi uzmanı Giovanni Antonio Scopoli (1723-1788) tarafından Aranea brünnichii adıyla tanımlanan tür 1873 yılında Thorell tarafından Argiope bruennichi adıyla revize edilmiştir.

Teşhis anahtarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tür teşhis karakteri (Türkiye için) : Opisthosoma sarı beyaz ya da krem renginde, üzerinde siyah işaretler bulunur; ventralde dikdörtgen şeklindeki siyah bant epigastrik yarıktan örü memelerine doğru uzanır[1].

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Dişi 11–15 mm, erkek 4-4.5 mm boyundadır. Sarı-beyaz renkteki karapaks üzerinde siyah işaretler bulunur, beyaz, ince ve ipeksi kıllarla her tarafı örtülü olduğundan canlı örneklerde gümüşi renkte görünür. Sternum siyah renkte, ortasında dikkat çeken beyaz ve parlak bir bant bulunur. Opisthosoma sarı beyaz ya da krem renginde üzerinde siyah işaretler bulunur. Ventralde dikdörtgen şeklindeki siyah bant epigastrik yarıktan örü memelerine doğru uzanır[1].

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağlarını yere yakın uzun otların arasına kurarlar[1]. İngiltere'de her iki cinsiyetten erginleri yaz sonunda görülür. Dişileri ekim ayına kadar yaşayabilse de daha küçük olan erkekler kısa ömür sürüyor[2].

Yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrasya ve Kuzey Afrika'da yayılım gösterir.

Cinsinin Türkiye'deki[3] iki türünden biridir. Marmara, Ege, İç Anadolu, doğu Akdeniz ve doğu Karadeniz bölgelerinde kaydedilmiştir[1].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d Zafer Sancak, Doğu Karadeniz Bölgesi örümceklerinin (Araneae) sistematik ve faunistik açıdan incelenmesi, Kırıkkale Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, yüksek lisans tezi, Aralık 2007
  2. ^ Summary for Drassodes pubescens (Araneae)
  3. ^ "Abdullah Bayram, Kadir Boğaç Kunt, and Tarık Danışman (2012), The Checklist of the Spiders of Turkey. Version 2012.1. Online at http://www.spidersofturkey.com". 15 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2012.  |başlık= dış bağlantı (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]