Argiope bruennichi

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Argiope bruennichi
Argiope bruennichi QXGA.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Üst âlem: Eukaryota
Âlem: Animalia
Alt âlem: Eumetazoa
Şube: Arthropoda
Alt şube: Chelicerata
Sınıf: Arachnida
Takım: Araneida
Alt takım: Araneomorphae
Üst familya: Araneoidea
Familya: Araneidae
Cins: Argiope
Tür: A. bruennichi
Argiope bruennichi
(Scopoli, 1772)

Argiope bruennichi, Araneidae familyasından Palearktik bölgede Avrasya ve Kuzey Afrika'da yaşayan bir örümcek türü. Almanya'da 2001 Yılın Örümceği olarak seçilmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez 1772 yılında İtalyan fizikçi ve doğa tarihi uzmanı Giovanni Antonio Scopoli (1723-1788) tarafından Aranea brünnichii adıyla tanımlanan tür 1873 yılında Thorell tarafından Argiope bruennichi adıyla revize edilmiştir.

Teşhis anahtarı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tür teşhis karakteri (Türkiye için) : Opisthosoma sarı beyaz ya da krem renginde, üzerinde siyah işaretler bulunur; ventralde dikdörtgen şeklindeki siyah bant epigastrik yarıktan örü memelerine doğru uzanır[1].

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Dişi 11–15 mm, erkek 4-4.5 mm boyundadır. Sarı-beyaz renkteki karapaks üzerinde siyah işaretler bulunur, beyaz, ince ve ipeksi kıllarla her tarafı örtülü olduğundan canlı örneklerde gümüşi renkte görünür. Sternum siyah renkte, ortasında dikkat çeken beyaz ve parlak bir bant bulunur. Opisthosoma sarı beyaz ya da krem renginde üzerinde siyah işaretler bulunur. Ventralde dikdörtgen şeklindeki siyah bant epigastrik yarıktan örü memelerine doğru uzanır[1].

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağlarını yere yakın uzun otların arasına kurarlar[1]. İngiltere'de her iki cinsiyetten erginleri yaz sonunda görülür. Dişileri ekim ayına kadar yaşayabilse de daha küçük olan erkekler kısa ömür sürüyor[2].

Yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrasya ve Kuzey Afrika'da yayılım gösterir.

Cinsinin Türkiye'deki[3] iki türünden biridir. Marmara, Ege, İç Anadolu, doğu Akdeniz ve doğu Karadeniz bölgelerinde kaydedilmiştir[1].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d Zafer Sancak, Doğu Karadeniz Bölgesi örümceklerinin (Araneae) sistematik ve faunistik açıdan incelenmesi, Kırıkkale Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, yüksek lisans tezi, Aralık 2007
  2. ^ "Summary for Drassodes pubescens (Araneae)". 2 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2012. 
  3. ^ "Abdullah Bayram, Kadir Boğaç Kunt, and Tarık Danışman (2012), The Checklist of the Spiders of Turkey. Version 2012.1. Online at http://www.spidersofturkey.com". 15 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2012.  |başlık= dış bağlantı (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]