Aransas County, Teksas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aransas County
County
Rockport, Teksas'taki Aransas County Yerel Mahkeme ve County Yönetim Binası
Amerika Birleşik Devletleri üzerinde Aransas County
Aransas County
Aransas County
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
EyaletTeksas
BaşkentRockport
Yüzölçümü
 • Toplam1368 km²
 • Su
276 mil² (715 km²)
Nüfus
 (2010)
 • Toplam23,158
 • Yoğunluk36/km²
Resmî site
www.aransascountytx.gov/main/

Aransas County Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas eyaletinde yer alan bir countydir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Aransas County'nin adı bu mevkiide İspanyollar tarafından kurulan "Rio Nuestra Senora de Aranzazu" adlı bir İspanyol koloni yerleşkesinin isminden gelmektedir. Bu county arazilerini ilk gören Beyaz Avrupalı 1519 yazında Meksika Körfezi'nin (günümüzdeki Teksas) kıyılarında gemisi ile keşifler yapan Alonso Álvarez de Pineda olmuştur. Bu keşif seyahatinde Aransas Körfezi'de beyazlar tarafından bulunmuştur.

Aransas County 1872 yılında o zamana kadar Refugio County yönetimi altında bulunan bazı arazilerin bu kurulan yeni county'ye verilmesi ile kurulmuştur.

Aransas County 20. ve 21. yüzyıllarda tümü ile Corpus Christi şehrinin metropoliten alanı içinde girmiş ve bu topraklar bu kentin varoşları ile dolmuştur.

Ağustos 2017'de ortaya çıkan "Harvey" adı verilen büyük kasırga Aransas County'ın arazilerinde büyük maddi zayiata neden olmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

US Census Bürosu verilerine göre Aransas County'nin toplam yüzölçümü 1,368 km2 olup bunun %52 oranı yani 715 km2 kısmı sular yüzeyi alanıdır.[1]

Arancas County'ye komşu olan Teksas countyleri ve bunların yönleri şu göstergede görülebilir:

Arancas County toprakları kısmen 1937'de Meksika Korfezi'ne bağlı San Antoio Körfezi'nin güneybatısında kurulan "Arancas Ulusal Vahşi-hayvanlar doğa sığınma alanı" olarak federal devlet koruması altındadır.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aransas County'nin nüfusu 2010 yılı US Census Bürosu Nüfus Sayımı verilerine göre, 23,158 kişidir. ABD Nüfus Bürosu tarafından Aransas County'nin tümü "Corpus Cristi Metropoliten İstatistiksel Alanı" içinde bulunduğu kabul edilmektedir. Bu metro alanın nüfusu toplam nüfusu (2020 itibarıyla) 442,600 kişidir.

Aransas County'nin merkezi Rockport şehridir ve bu kent Aransas County'nin nüfus itibarıyla en büyük şehridir. Bu county'de bulunan diğer şehirsel alanlar kısmen bu county kısmen de Nueces County'de bulunan "Aransas Pass" kenti ve bir kısmı Arancas County'ye ait; büyük bir kısmı Nueces County'ye küçük kısımları Kleberg County ve San Patricio County'ye bağlı olan, Corpus Christi şehridir.

Aracas County'de "Fulton" adlı bir kasaba da bulunmaktadır.

Fulton kasabası yanında 1830'lu ve 1840'lı yıllarda "Live Oak" adlı yarımadanın burnunda "Aransas City" adlı bir liman kasabası bulunmaktaydı. Bu liman kasabası Teksas Cumhuriyeti'nin hüküm süresinde devletin burada bir gümrük rejimi kurmaması nedeniyle ve Teksas Cumhuriyeti politikacılarının aksine gittiği için yıllar geçtikçe boşaldı. Günümüzde bomboş harabeler kenti haline geldi. Amerikan terminolojisine göre Aransas City bir "Hayalet Şehir (Ghost Town)" oldu.

Ulaştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Aransas County arazilerinde iki eyalet kara yolu bulunmaktadır. Bunlar güneydoğu ve güney Teksas'a görev veren sahile parallel "Teksas Karayolu SH 35" ve genellikle doğu-batı yönlü "Teksas Karayolu SH 188" dir. Aransas County'ye hizmet veren bir ufak hava alanı olarak Rockfort kentinin 7 mil kuzeyinde olan iki pistli "Aransas County Havaalanı" bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "2010 Census Gazetteer Files". Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu. 22 Ağustos 2012. 9 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2015. 
  • Bu madde kısmen İngilizce Wikipedia "Aransas County, Texas" maddesi kaynaklıdır. Online:[1] 13 Aralık 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]