Aran ve Bidgül

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aran ve Bidgül
آران و بیدگل
Şehristan merkezi
İran üzerinde Aran ve Bidgül
Aran ve Bidgül
Aran ve Bidgül
Şehrin İran'daki konumu
Ülke İran İran
Eyalet İsfahan Eyaleti
Şehristan Aran ve Bidgol şehristanı
Bahş Aran ve Bidgol merkezî bahşı
Rakım 909 m (2.982 ft)
Nüfus
 (2006)
 • Toplam 55,651
Zaman dilimi UTC+03.30 (IRST)
 • Yaz (YSU) UTC+04.30 (IRST)

Aran ve Bidgül (Farsça: آران و بیدگل), İran'ın İsfahan Eyaleti'nde bir şehirdir.

Eyaletin aynı isimli Aran ve Bidgol şehristanı'nın yönetim merkezi olan şehrin 2006 yılı resmi nüfusu 55.651 kişi[1] ve 15.556 hanedir.

Kaşan yakınlarındaki kent geçmişte, iki ayrı köy olan "Aran" ve "Bidgül" adlı yerleşimlerin birleşmesinden oluşmuştur. İpek Yolu yakınına kurulmuş olan bu köyler, Asya'dan Doğu Avrupa'ya giden kervanların konak yeriydi. Yaklaşık 40 yıl önce, nüfusun artması ve köylerin yerleşim olarak birleşmesiyle idari olarak şehir yapılmıştır.

Kent kuzey ve doğudan Kebir Çölü'yle çevrilidir. Bu nedenle yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve kuru bir iklime sahiptir. Yıllık yağış miktarı çok düşüktür.

Bu iklim koşulları tarım yapılmasını zorlaştırmış ve şehirde halıcılık gelişmiştir.Burada üretilen halılar Afganistan, Pakistan, Irak ve diğer komşu ülkelere ihraç edilmektedir. Yakın zamanda şehir yakınlarında doğal gaz ve petrol yatakları bulunmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "World Gazetteer'de "Ārān va Bīd Gol"". 28 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]