Antony Flew

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Antony Flew
Antony flew.jpg
Tam adı Antony Garrard Newton Flew
Doğumu 11 Şubat 1923(1923-02-11)
Londra, İngiltere
Ölümü 8 Nisan 2010 (87 yaşında)
Reading, İngiltere
Çağı 20. yüzyıl felsefesi
Bölgesi Batı felsefesi
Okulu Analitik felsefe
İlgi alanları Din felsefesi
Önemli fikirleri No true Scotsman

Antony Garrard Newton Flew (d. 11 Şubat 1923, Londra - ö. 8 Nisan 2010, Reading), İngiliz filozof. Analitik düşünce okuluna bağlılığı ve din felsefesiyle ilgili çalışmalarıyla tanınır.

Flew, geçmişte ateizmi kuvvetle desteklerdi, Tanrı hakkında bir kanıt ortaya çıkıncaya kadar ateizmin kabul edilmesi gerektiğini savunurdu. Ayrıca ölümden sonra hayat inancını[1], kötülük sorunsalına karşı özgür irade çözümünü ve Tanrı kavramının anlamını eleştirirdi.[2] Ancak 2004 yılında deizme döndüğünü açıkladı.[3] Bunun ardından Tanrı Var: Dünyanın En Ünlü Ateisti Nasıl Fikir Değiştirdi (İngilizce: There is a God: How the World's Most Notorious Atheist Changed His Mind) adlı kitabı Roy Abraham Varghese'nin katkılarıyla yayımladı. Kitabın yayımlanmasının ardından New York Times'ta çıkan ve Flew'un zihni melekelerini kaybetmekte olduğunu, asıl yazarın Varghese olduğunu öne süren bir makale yayımlandı.[4] Konu hâlâ tartışmalıdır, PZ Myers ve Richard Carrier'in dahil olduğu bazı yazarlar iddiaları desteklerken diğerleri (Flew dahil[5]) reddeder.

Flew Oxford, Aberdeen, Keele ve Reading Üniversitelerinde ve Toronto'daki York Üniversitesi'nde ders verdi. Gerçek İskoçyalı Yok Safsatasını ortaya atmasıyla ve Michael Dummett ile girdiği münazarayla tanınır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Could We Survive Our Own Deaths?. Anthony Flew, Internet Infidels, 1998.
  2. ^ Theology & Falsification: A Golden Jubilee Celebration. Anthony Flew, Internet Infidels, 2000.
  3. ^ My Pilgrimage from Atheism to Theism: an Exclusive Interview with Former British Atheist Professor Antony Flew 31 Ağustos 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Gary R. Habermas, Philosophia Christi Vol. 6, No. 2 (Winter 2004).
  4. ^ The Turning of an Atheist,Mark Oppenheimer, New York Times Magazine, 11/4/07
  5. ^ Flew Speaks Out: Professor Antony Flew reviews The God Delusion