Richard Swinburne

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Richard Swinburne
Kişisel bilgiler
Doğum 26 Aralık 1934 (88 yaşında)
Smethwick, Staffordshire, İngiltere
Bitirdiği okul Exeter Kolej
Mesleği Felsefeci
Dini Hristiyan

Richard Swinburne (d. 26 Aralık 1934, Smethwick, Staffordshire, İngiltere), İngiliz felsefeci. Din felsefesi alanında birçok kitap yazmış ve analitik felsefe geleneğinde modern din felsefesinin öncüsü olmuştur. Oxford Üniversitesi'nde din felsefesi alanında profesörlük görevini sürdürmektedir. 50 yılı aşan bir süredir Tanrı'nın varlığına dair felsefi argümanların önemli bir tarafı olmuştur. Felsefede en çok katkı sağladığı alanlar ilk olarak din felsefesi ve bilim felsefesidir. Din felsefesiyle ilgili ilk çalışmaları birçok tartışmaya yol açmıştır.

Akademik kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Swinburne öğrenimini felsefe, ekonomi ve politika alanlarında en yüksek derece ile tamamlamıştır. Swinburne akademik kariyeri boyunca birçok farklı üniversitede profesörlük yapmıştır. 1972'den 1985'e kadar Keele Üniversitesi'nde profesörlük görevini sürdürmüştür. Bu görevi sırasında 1982'den 1984'e kadar Aberdeen Üniversitesi'nde konferanslar vermiştir. Bu konferansları "Evolution of Soul" kitabını yazması ile sonuçlanmıştır. 1985'ten emekliye ayrıldığı 2002 yılına kadar Oxford Üniversitesi'nde Hristiyan din felsefesi alanında görevini sürdürmüştür. Emekliliğinden bu yana düzenli bir şekilde kitaplarını yayınlamaya devam etmektedir.

Swinburne kariyeri boyunca hep çok aktif bir yazar olmuş ve her 2-3 yılda bir kapsamlı bir kitap yayınlamıştır. Kitaplarının çoğu felsefe ile ilgili ileri düzey bilgi gerektiren kitaplar olsa da popüler düzeyde de kitaplar yazmıştır.

Hristiyan apolojetiği[değiştir | kaynağı değiştir]

Swinburne Doğu Ortodoks Kilisesi üyesidir. Birçok makale ve kitabında Hristiyanlık inancının rasyonel ve tutarlı olduğunu savunmasından ötürü Hristiyan apolojistler arasında adı sayılmaktadır. William Hasker Swinburne için "Hristiyanlık düşüncesindeki dörtlemesi ve ilk çalışmalarındaki teizm felsefesine dayalı üçlemesi, son zamanların en önemli apolojetik yaklaşımlardan biridir." demiştir.[1] Swinburne Tanrı'nın varlığına dair birçok argümanı savunmakla beraber Tanrı'nın varlığının mantıksal bir zorunluluk olduğunu reddetmekte, Hristiyanlık düşüncesinde Tanrı'nın varlığının metafiziksel bir zorunluluk olduğunu düşünmektedir. Tanrı'nın kişisel olduğunu savunan Swinburne ayrıca kartezyen dualizmi ve liberteryen metafiziksel özgür irade düşüncesini savunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ William Hasker, "Is Christianity Probable? Swinburne's Apologetic Programme," Religious Studies 38 (2002), 253.