İçeriğe atla

Antifa (ABD)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Antifa logosu

Antifa (/ænˈtfə, ˈæntiˌfɑː/)[1] hareketi, ABD'de faaliyet gösteren[2] ve hedeflerine politik reform yerine doğrudan eylem yoluyla ulaşmayı amaçlayan özerk eylemci grupları içeren militan, sol kanatlı, antifaşist bir politik aktivist harekettir. Antifa hareketi ABD başkanı Trump tarafından terör grubu olarak ilan edildi.[3][4]

Harekete katılan bireyler anti-kapitalist görüşlere sahip olma eğilimindedirler ve anarko-komünizm, sosyalizm, komünizm ve sosyal demokrasi gibi farklı ideolojileri takip etmektedirler.

Son yıllarda Antifa hareketinin adı bir takım cinayetlere karıştı ve bu ülke çapında tartışmaya sebep oldu. En çok bilinen ve tartışılan cinayetler, 4 Ağustos 2019'da Antifa'nın açık bir destekçisi olan Connor Stephen Betts'in Dayton, Ohio'da bir barı basarak 9 kişiyi öldürmesi ile 29 Ağustos 2020'de Donald Trump destekçisi Aaron Danielson'ın bir antifa aktivisti tarafından öldürülmesidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Language Log " Ask Language Log: How to pronounce "Antifa"?". languagelog.ldc.upenn.edu. 23 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2017. 
  2. ^ "Who Are Antifa?". 22 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2020. 
  3. ^ "Trump tweets Antifa will be labeled a terrorist organization but experts believe that's unconstitutional" (İngilizce). 2 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2020. 
  4. ^ Samuels, Brett; Chalfant, Morgan (1 Haziran 2020). "Trump mobilizes military in DC to quell protests as tear gas fired into crowds". The Hill (İngilizce). 15 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2020.