İçeriğe atla

Anemone coronaria

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Taçlı dağ lalesi
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Ranunculales
Familya: Ranunculaceae (Düğün çiçeğigiller)
Cins: Anemone
Tür: A. coronaria
Anemone coronaria
L.

Taçlı dağ lalesi ya da taçlı anemon (Anemone coronaria), düğün çiçeğigiller (Ranunculaceae) nemli topraklar, yarı güneşli ya da güneşli yerlerde yaşayan çok yıllık otsu bir bitki türü.

Şubat-Mayıs aylarında çiçek açan bitkinin boyu 15–45 cm civarındadır. Yaprakları parçalı çiçekleri kırmızı, pembe veya mordur. Çiçeğinin orta bölgesi beyazdır ve 5-8 tane taç yaprağı vardır.

Pampal diğer isimidir. Rüzgar gülü diğer adlarındandır. Gelincik'e çok benzese de o farklı bir familyadandır. Benzerliğinden ötürü Gelincik'e de Pampal diyen olur.

Diğer adlarından biri Pampal'dır. Pampal Türkiye'de Adana ili Çukurova bölgesinde Kuskus çiçeği (Siklamen) ile beraber açan ve her çiçek çok renkleri olan (Beyaz, sarı, mor, kırmızı, pempe, mavi, eflatun, gri..) bir çiçektir. Kum ile toprak karışım denize yakın daha çok kumlu olan kumsallarda da olur mesela Adana denize yakın yerlerde. Şubat-Mayıs aylarında açıyor Türkiye'de.

Yaprakları ince ve çok parçalıdır. Ege bölgesinde (İzmir, Manisa, Aydın) daha çok yaygındır. Adana'da da, Toroslar'da da görülüyor ve kimi yerlerde.

Evet Toroslarda da olur ve ünlü Türk romancısı Yaşar Kemal'in İnce Mehmet romanında çok geçer.

Güneşli ya da yarı gölge yerleri ve organik madde bakımından zengin, geçirimli, nemli toprakları tercih ederler Yumru ve tohumla ürer.

Batı Yunan Mitoloji'sinde de adı geçer bu çiçeğin. Bu efsaneye göre aşk ve güzellik tanrıcası Afrodit'in, yaralı sevgilisinin kanlarının aktığı yerde bitmiş ve buradan Dünya'ya yayılmıştır.

Familyanın diğer türü :" Gülale, geniş yapraklı anemon (Anemone hortensis ya da Anemone pavonina): Çiçekleri taçlı dağ lalesine çok benzer, ancak yaprakları daha geniş, kalın ve üç parçalıdır."

Familyanın bir diğer türü:" Nergis çiçekli anemon (Anemone narcissiflora ): Nergis çiçeğini andıran beyaz renkli çiçekleri vardır, gene çok güzeldir. Dağ horuzcuğu, Mayıs çiçeği diğer isimleridir.

Yoğurt çiçeği, Dağ lalesi (Anemone blanda): Ayrıca, Arpalık (Niğde), Nezle otu (Iğdır) bölgelerinde de denir diğer adları olarak."

Türkiye'de yetişen 6.son tür: "Ak dağ lalesi (Anemone nemorosa) ve Numan çiçeği (Anemone ranunculoides)" Türkiye'de yetişmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]