Andrew Eldritch

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Andrew Eldritch
Genel bilgiler
Doğum adı Andrew William Harvey Taylor
Doğum 15 Mayıs 1959 (1959-05-15) (61 yaşında)
Ely, Cambridgeshire, İngiltere
Tarzlar Gothic rock, Post-punk, darkwave, hard rock
Çalgılar Vokal, gitar, keyboard, drum machine, perküsyon ve bas gitar
Etkin yıllar 1979-günümüz
Müzik şirketi Merciful Release
İlişkili hareketler The Sisters of Mercy, The Sisterhood, SSV

Andrew Eldtrich (tam adı Andrew William Harvey Taylor, d. 15 Mayıs 1959, Ely, İngiltere) İngiliz vokalist. The Sisters of Mercy grubunun kurucusu ve beyni olarak bilinir.

Gençlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Eldtrich İngiltere'de Ely adlı küçük bir şehirde 1959 yılında doğmuştu. Oxford Üniversitesi'nde Fransız ve Alman Edebiyatı okudu. 1978'de ise Leeds'e gidip, Leeds Üniversitesi'nde Çince üzerine okudu. Bu yıllarda Leeds civarındaki punk gruplarında bateri çalıyordu.

The Sisters of Mercy[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'de Eldtrich, arkadaşı Gary Marx ile The Sisters of Mercy'yi kurdular. Eldtrich ilk single'da bateri çalmıştı ancak daha sonra vokale geçip, şarkı sözlerini yazmaya başladı. Grup 5 sene içerisinde 3 albüm çıkardı ve gothic rock'ın en ünlü gruplarından biri oldu. Eldtrich bu dönemde "Godfather of Goth" adıyla anılıyordu. Önceleri grup Joy Divison ve Bauhaus gibi grupları taklit etmekle suçlanıyorlardı. Ancak daha sonra grubun drum machine kullanımı ve Eldtrich'in kendine has efektli vokal stili, onlardan sonra gelen birçok grubu etkilemişti. Grup elemanlarının çoğu Eldtrich ile tartışmalar yaşadığı için gruptan ayrıldı ve bu sık eleman değişiklikleri The Sisters of Mercy'yi Andrew Eldritch'in tek kişilik projesi duruma getirdi. Eldtrich 1993'te plak şirketine tepki olarak albüm yayınlamaya son verdi.

Sisters sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Albüm yayınlamama kararı sonrası Eldtrich Gary Moore ve Sarah Brightman'a vokal desteği verdi. 1995'te Rolling Stone dergisi için David Bowie ile röportaj yaptı. Aynı yıllarda kendi ismini kullanmadan bazı tekno şarkılarda vokal yaptı. 1997'de SSV adlı bir tekno grubuna vokal yapıp "Go Figure" adlı albümlerinin prodüktörlüğünü yaptı. Ancak bu albüm hiçbir zaman yayınlanmadı.

Son yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

Andrew Eldtrich hala The Sisters of Mercy ile turnelere devam etmektedir. 1993'te albüm yayınlamayı durdursalar da konserlerde yeni şarkılar çalınmaya devam etmektedir. Grup 2006'da uzun süre sonra Amerika'da da turneye çıkmıştır ve bu uzun turnede Avrupa'da da birçok şehirde çaldılar. Grup hala Leeds'te başka isimler altında gizli konserler vermeye devam etmektedir.