André Marie Constant Duméril

Vikipedi, özgür ansiklopedi
André Marie Constant Duméril
André Marie Constant Duméril.jpg
Doğum 1 Ocak 1774
Amiens, Fransa
Ölüm 14 Ağustos 1860 (86 yaşında)
Paris, Fransa
Eğitim University of Rouen
Çocuk(lar) Auguste Duméril
Ödüller Académie des Sciences, American Philosophical Society, commander of the Légion d'Honneur
Kariyeri
Dalı Zooloji
Çalıştığı kurumlar Muséum national d'histoire naturelle

André Marie Constant Duméril (1 Ocak 1774 - 14 Ağustos 1860), Fransız zoologdur. Herpetoloji ve ihtiyoloji profesörü olduğu 1801'den 1812'ye kadar Muséum national d'histoire naturelle'de anatomi profesörüydü. Oğlu Auguste Dumeril de bir zoologdu.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

André Marie Constant Duméril, 1 Ocak 1774'te Amiens'de doğdu ve 14 Ağustos 1860'ta Paris'te öldü.

Genç yaşta doktor oldu ve 19 yaşında Rouen tıp fakültesinde anatomi ön eğitimini aldı. 1800'de Paris'e gitti ve Georges Cuvier'in karşılaştırmalı anatomi derslerinin hazırlanmasında işbirliği yaptı.

Panthéon Merkez Okulu'nda Cuvier'in yerini aldı ve meslektaşı Alexandre Brongniart'ı aldı. 1801'de Paris tıp okulunda dersler verdi. Restauration altında, Académie des Sciences'a (Fransız Bilimler Akademisi) üye seçildi ve 1803'ten sonra, Muséum national d'histoire naturelle'de herpetoloji ve ihtiyoloji profesörü olarak siyasi makamları tarafından işgal edilen Lacépède'nin yerini aldı. Duméril, bu sandalyeyi ancak 1825'te, Lacépède'nin ölümünden sonra resmen aldı.

Zoologie analytique'ini 1806'da yayımladı. Bu, hayvanlar aleminin tamamını kapsıyordu ve cinsler arasındaki ilişkileri o zamanlar ayırt edilen şekilde gösteriyor, ancak türler arasında değil.[1] Philadelphia'daki American Philosophical Society üyeliğine seçildi. 1832'de asistanı olan Gabriel Bibron'a (1806-1848), Zoologie analytique'in genişletilmiş bir versiyonu için türleri tanımlama görevi verilirken, Nicolaus Micheal Oppel (1782-1820) revize edilmiş bir üst düzey sistematiği konusunda ona yardım etti. Bibron'un ölümünden sonra yerine André'nin oğlu Auguste Dumeril geçti. Ancak Bibron'un ölümü yeni eserin yayınlanmasını 10 yıl erteledi. 1851'de, baba ve oğul iki Duméril, Catalog méthodique de la collection des sürüngenler'i yayımladı (görünüşe göre Auguste gerçek yazardı) ve 1853'te André Duméril tek başına Prodrome de la sınıflandırma des reptiles ophidiens'i yayımladı. Bu son kitap, yedi ciltte tüm yılanların bir sınıflandırmasını sunmaktadır.

Duméril, Georges-Louis Leclerc, Comte de Buffon'un evinin tavan arasında bir korunmuş balık vakası keşfettikten sonra, nihayet yaklaşık 70 yıl önce Philibert Commerson tarafından toplanan türleri tanımladı.

Daha sonra l'Erpétologie générale ou Histoire naturelle complète des sürüngenler (dokuz cilt, 1834–1854) yayımladı. Burada 1.393 tür ayrıntılı olarak anlatılmakta ve bunların anatomisi, fizyolojisi ve bibliyografyası belirtilmektedir. Ancak Duméril, Alexandre Brongniart veya Pierre André Latreille'in çalışmalarına veya Karl Ernst von Baer (1792-1876) ve Johannes Peter Müller'in (1801-1858) anatomik keşiflerine rağmen amfibileri sürüngenler arasında sürdürdü.

Hayatı boyunca böceklerle ilgilendi ve entomoloji üzerine birkaç anı yayımladı. Başlıca böcekbilimsel çalışması Entomologie analytique'dir (1860, iki cilt). Aynı zamanda bir zoolog olan oğlu Auguste ile birlikte Jardin des Plantes'in sürüngenleri için ilk vivaryumu yarattı. Duméril her zaman taksonomik önemi olan hayvan davranışlarına ilişkin gözlemleri dikkate almıştır.

1853'ten sonra görevini oğluna devretmeye başladı ve 1857'de tamamen emekli oldu. Ölümünden iki ay önce Légion d'honneur'un komutanlığına getirildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "APS Member History". search.amphilsoc.org. 3 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2021.