İçeriğe atla

André Lhote

Vikipedi, özgür ansiklopedi
André Lhote
André Lhote, 1925.
Genel bilgiler
Doğum5 Temmuz 1885
Ölüm24 Ocak 1962
Paris, Fransa
AlanıHeykeltıraş, ressam, sanat eğitimcisi ve yazar.
Ödüller
Grand Prix National de Peinture (1955)
UNESCO Uluslararası Ressamlar, Gravürcüler ve Heykeltıraşlar Birliği Başkanı

André Lhote (5 Temmuz 1885, Bordeaux - 24 Ocak 1962, Paris), Fransız heykeltıraş, ressam, sanat eğitimcisi ve yazar.

On iki yaşından itibaren ahşap işlemeyi öğrenerek heykel sanatıyla ilgilenmeye başladı. 1898-1904 yılları arasında Bordeaux Güzel Sanatlar Okulu'nda heykel eğitimi gördü. Aynı zamanda resimle de ilgilenmeye başladı. Gauguin ve Cézanne'dan etkilendi. İlk kişisel sergisini 1910 yılında açtı. Dört yıl sonra Paris'e taşındı.

Sanat hayatının başında resimleri Fovist stilde idi ama sonra Kübizm stiline döndü. 1912'de o zamanki avangard akımın başında bulunan "Seksiyondor" grubuna katıldı ve grubun galerisi olan "Salon de la Section d'Or"'da eserlerini sergiledi. Bu grupta yeni modernist akımın başta gelen sanatçılarından Gleizes, Villon, Duchamp, Metzinger, Picabia ve La Fresnaye bulunmaktaydı.

I. Dünya Savaşı'nda askere alındığı için sanat hayatı aksadı. 1917'de terhis olduktan sonra sanatsever Léonce Rosenberg tarafından desteklenen bir grup Kubist sanatçı arasına girdi. 1918'de Nouvelle Revue Française, adlı bir sanat dergisi yayınlamaya başladı ve bu dergiye 1940 kadar sanat kuramı hakkında yazı katkılarında bulundu. 1918 ile 1920 dönemlerinde Notre-Dame des Champs Akademisinde hocalık yaptı ve sonra diğer Paris Sanat Akademilerinde de öğretmenlikte bulundu. 1922'de Montparnasse'da kendi adına bir sanat akademisi kurdu.

Lhote Fransa'nın içinde ve çok sayıda dış ülkelerinde yükseköğretim sanat akademilerinde konferanslar verdi. Bunlar arasında Belçika, İngiltere, İtalya, Mısır ve Brezilya bulunmaktaydı. Kendisine sanata üstün katkısı nedeniyle dolayısıyla 1955'te Fransız "Grand Prix National de Peinture (Resim Milli Büyük Ödülü)" verildi ve UNESCO heykel komisyonu tarafından "Uluslararası Ressamlar, Gravürcüler ve Heykeltıraşlar Birliği" Başkanı seçildi.