İçeriğe atla

Ammonius Herimae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ammonius Hermiae
Doğumu440
İskenderiye
Ölümü517–526
ÇağıAntik Çağ felsefesi
BölgesiAntik Yunan felsefesi
OkuluYeni Platonculuk

Ammonius Hermiae (y. 435 - y. 517 veya 526),[1] Geç Antik Çağda Doğu Roma İmparatorluğu'nda yaşamış İskenderiyeli Antik Yunan filozofuydu.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hermias ve Aidesia'nın oğlu, İskenderiyeli Heliodoros'un kardeşi ve Syrianos'un torunu bir Yeni Platoncuydu. Ammonius, Proklos'un öğrencisiydi ve yaşamının çoğunu İskenderiye'de geçirdi. 470'lerde akademik bir makam elde etti[2].

Damaskios, Thebesli Olympiodoros, Yahya en-Nahvi ve Kilikyalı Simplikios başta olmak üzere birçok Yeni Platoncunun hocasıdır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ammonius'un babası Hermias, o henüz küçük bir çocukken öldü ve onu annesi Aidesia ile kardeşi Heliodoros yetiştirdi. Yetişkin bir birey olunca, Aidesia onu ve kardeşini Atina'ya gönderdi. Daha sonra Ammonius İskenderiye'ye Platon ve Aristoteles üzerine der vermek için döndü. Damaskios'a göre paganlara yapılan eziyet sürecinde Hristiyan makamlarca İskenderiye'de derslerine devam etmesi kararlaştırıldı.[3] Ammonius aynı zamanda başarılı bir astronomdu ve Batlamyus üzerine dersler verdi. Usturlap üzerine yazdığı denemesiyle bilinir.

Yazıları[değiştir | kaynağı değiştir]

İsagoci'nin ilk sayfası, Venedeki 1500

Aristoteles'in Yorum Üzerine adlı eserine yazdığı yorum günümüze ulaşmıştır. Porfirios'un İsagocisi üzerine yorum yazdığı da söylenir ancak bu konuda uzlaşı sağlanmamıştır.

Yorum Üzerine’de Ammonius, ilahi önbilginin anlamı geçersiz kılıdığını savunur. Felsefenin Tesellisi’nde Boethius'un yaptığı gibi duanın etkili olduğuna inanır. Ammonius, Iamblikhos'tan şöyle alıntı yapar: "Bilgi, bilen ile bilinen arasında bir yerdedir. Çünkü o, bilenin bilinen ilgili bir etkinliğidir"[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Watts, Edward J. (2018). "Ammonius". Nicholson, Oliver (Ed.). The Oxford Dictionary of Late Antiquity (İngilizce). Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-866277-8. 
  2. ^ Jackson, Robin; Lycos, Kimon; Tarrant, Harold (1998). Olympiodorus: Commentary on Plato's Gorgias. Leidon, The Netherlands: Brill. s. 2. ISBN 90-04-10972-2. 
  3. ^ Damascius, Philosophos Historia, 118B, Athanassiadi
  4. ^ Medieval Philosophy and the Classical Tradition, Curzon Press, John Inglis, 2002, pg. 128.