İçeriğe atla

Damaskios

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Damaskios (y. 458 - y. 538) son Yeni Platoncu olarak bilinen Akademia'nın son müdürü. Justinian döneminde okulların pagan olduğu gerekçesiyle kapatılmasından sonra Pers sarayında mülteci olarak yaşamaya başladı. Mülteciliği Bizans'a kabülüyle sona ermiştir. Ondan günümüze kalan üç Platon yorumu ve Difficulties and Solutions of First Principles başlıklı bir metindir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Damaskios, Suriye'de yer alan Şam'da (Damaskos) dünyaya gelmiştir. Ana dilindeki adı bilinmemektedir. Henüz gençken İskenderiye'ye retorikçi Theon'un öğrencisi olmak amacıyla yolculandı. Burada dönemin önde gelen çeşitli filozoflarından da ders aldıktan sonra Atina'ya gitti. Yaklaşık 515'te Akademia'nın başına geçti.

529'da Justinian okulu kapattı ve Damaskios ile altı arkadaşı Hüsrev'in sarayına sığındı. Hüsrev ile Justinian'ın barış anlaşması imzalamasından sonra[1] İskenderiye'ye dönüp çalışmalarına devam ettiği düşünülüyor.[2]

Damaskios'un öğrencileri arasında en önemlisi Kilikyalı Simplikios'tur. Damaskios'un yaşamı hakkında pek bilgimiz yok ama Yeni Platonculuğun onunla sona erdiğini söyleyebiliriz.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ ok ama Yeni Platonculuğun on
  2. ^ la s