American Horror Story

Vikipedi, özgür ansiklopedi
American Horror Story
İlk sezonun logosu
Tür
Proje tasarımcısı
Başrol
Tema müziği bestecisi
Besteci
 • James S. Levine
 • Mac Quayle
ÜlkeBirleşik Devletler
Diliİngilizce
Sezon sayısı12
Bölüm sayısı132
Yapım
Yönetici yapımcı
 • Ryan Murphy
 • Brad Falchuk
 • Dante Di Loreto
 • Tim Minear
 • James Wong
 • Jennifer Salt
 • Bradley Buecker
 • Alexis Martin Woodall
Yapımcı
 • Alexis Martin Woodall (1–3. sezonlar)
 • Patrick McKee
 • Robert M. Williams Jr.
Kurgucu
 • Bradley Buecker
 • Doc Crotzer
 • Adam Penn
Mekân
Görüntü yönetmeniChristopher Baffa (pilot)
Michael Goi
KameraTekli kamera
Gösterim süresi39-73 dakika[1]
Yapım şirketi
 • 20th Century Fox Television
 • Ryan Murphy Productions
 • Brad Falchuk Teley-Vision
Dağıtımcı firma20th Television
Yayın bilgileri
Yayın tarihi5 Ekim 2011 (2011-10-05) - günümüz
Dış bağlantılar

American Horror Story, Ryan Murphy ile Brad Falchuk tarafından yaratılan Amerikan korku-drama televizyon dizisidir. Antoloji serisi olarak tanımlanan American Horror Story'nin her sezonu, bir dizi farklı karaktere, mekâna ve "başı, ortası ve sonu" olan bir öyküye sahip olan bağımsız bir mini dizi olarak tasarlandı.[2] İlk sezon günümüzde geçmektedir ve restore edilmiş bir konağa taşınan ve evin eski sakinlerinin hayaletlerinin hala burada olduğundan bihaber olan Harmon ailesinin öyküsünü ele almaktadır. American Horror Story: Asylum adıyla yayınlanan ikinci sezon, 1964 yılında geçmektedir ve bu sezonda doktorlar, hastalar ile cezai ehliyeti olmayanlar için bir tesis tutan rahibelerin öyküleri ele alınmaktadır. Üçüncü sezon American Horror Story: Coven adıyla yayınlanırken teması cadılar ve büyücülük üzerinedir. Dördüncü sezon American Horror Story: Freak Show, 1952'lerin Florida'sındaki bir 'ucube gösterisini konu almaktadır. Beşinci sezon American Horror Story: Hotel ise Hotel Cortez adındaki bir mekanı ve bu otelde yaşayanların ilişkilerini konu almaktadır. Altıncı sezon American Horror Story: Roanoke'da dizi alışılmışın dışına çıkarak temasını belgesele çevirdi ve bir evde geçen paranormal olayları işlemiştir.

Dizi, Amerika Birleşik Devletleri'nde, kablolu televizyon kanalı olan FX'te yayınlanmaktadır. İlk sezonun prömiyeri 5 Ekim 2011 tarihinde yapılmıştır ve 21 Aralık 2011 tarihinde sona ermiştir.[3] İkinci sezon ise 17 Ekim 2012 tarihinde başlamıştır.[4][5] Üçüncü sezon 9 Ekim 2013'te, dördüncü sezon 8 Ekim 2014 tarihinde ve beşinci sezon ise 7 Ekim 2015 tarihinde yayınlanmaya başlamıştır. Altıncı sezon ise 14 Eylül 2016'da yayınlanmaya başlamıştır.

American Horror Story, televizyon eleştirmenleri ile hayranları tarafından oldukça iyi eleştiriler aldı. Özellikle Jessica Lange olmak üzere oyuncu kadrosu çoğunlukla övgüler aldı.[6][7][8] American Crime Story ve American Horror Stories[9] adlı yan dizilere (spin-off) sahiptir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Murder House (2011)[değiştir | kaynağı değiştir]

Öykü, 2011 yılında geçmektedir ve Harmon ailesinin yaşadıklarını anlatmaktır: psikiyatrist Ben (Dylan McDermott), karısı Vivien (Connie Britton) ve ergenlik çağındaki kızları Violet (Taissa Farmiga), Vivien'ın düşük yapmasından ve Ben'in bir ilişkisi olması sebebiyle Boston'dan Los Angeles'a taşınırlar. Harmon ailesi, restore edilmiş bir konak satın alarak buraya yerleşirler ve kısa bir süre sonra evin eski sakinleri olan Langdon'lar ile karşılaşırlar: Constance Langdon (Jessica Lange), iki çocuğu Tate (Evan Peters) ile Addie (Jamie Brewer) ve sakat Larry Harvey (Denis O'Hare). Ben ile Vivien, ilişkileri yeniden alevlendirmek için çalışırlar; depresyonda olan Violet, kendini Tate ile rahat hisseder. Langdon ailesi ile Larry, sık sık Harmon ailesinin hayatlarını etkiler. Harmon ailesi, evin eski sakinlerinin hayaletleriyle kuşatıldığını fark eder.

Asylum (2012-13)[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci sezon, akıl sağlığını konu edinmektedir. Öykü, 1964 yılında geçmektedir ve doktorlar, hastalar ile cezai ehliyeti olmayanlar için bir tesis tutan rahibelerin yaşadıklarını ele alınmaktadır. Tesis, tedavi uygulamak ve cezai ehliyeti olmayanlar için kurulur. Sert Rahibe Jude (Jessica Lange), Jude'ın emrindeki Rahibe Mary Eunice (Lily Rabe) ile tesisin kurucusu Monsenyör Timothy Howard (Joseph Fiennes), tesisi yönetmektedir. Psikiyatrist Dr Oliver Thredson (Zachary Quinto) ve sadist bilim adamı Dr Arthur Arden (James Cromwell) dahil olmak üzere akıl hastanesindeki hastaların tedavisinden ötürü doktorlar suçlanmaktadır.

Coven (2013-14)[değiştir | kaynağı değiştir]

Üçüncü sezonunda New Orleans'ın cadılık tarihi açısından geçmişiyle bugünkü durumunu konu alır. Cadı yetiştiren bir okulun ayakta kalması üzerine hikâye kurulmuştur. Meclisin yücesi Fiona Goode (Jessica Lange) yeteneklerini arayan genç cadıları meclise alarak cadılık güçlerini korumayı amaçlar.

Freak Show (2014-15)[değiştir | kaynağı değiştir]

Dördüncü sezon 1952 yılında Jupiter, Florida'da Elsa Mars'ın (Jessica Lange) kendi kurduğu bir ucube gösterisinde geçmektedir. Elsa, gösterisindeki bütün ucubeleri kendi bulur ve onları gösteriye girmeye ikna eder. Sezon, Elsa'nın kendi annelerini öldüren siyam ikizleri Bette ve Dot Tattler'ı (Sarah Paulson) bulması ve gösteriye getirmesi ile başlar. Gösterinin diğer üyesi Jimmy Darling (Evan Peters) distaktili ile doğan ve gösteriyi bırakıp yeni bir hayata başlamak isteyen bir gençtir. Jimmy'nin annesi ise "sakallı kadın" olarak bilinen ve gösteride kanun ve düzeni korumakla yükümlü Ethel Darling'dir (Kathy Bates). Ayrıca gösteride Ethel'in geçmişinden gelen dünyanın en güçlü adamı Dell Toledo (Michael Chiklis) ve onun üç göğüslü karısı Desiree Dupree (Angela Bassett) da yer almaktadır.

Hotel (2015-16)[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikâye, Los Angeles'ta 90 yıllık Cortez Oteli'nin bulunduğu bir bölgede turistlerin ziyaret etmesiyle başlar, devamında esrarengiz oteli araştırmak için otelde olan olaylardan haberi olmayan cinayet dedektifi John Lowe'un otelde geçirdiği zamanlar, otel sakinlerinin yaşantıları konu edilir. Aralarında otelin mimarı ve sahibi James Patrick March, uyuşturucu bağımlısı bir fahişe Sally, otelin 115 yaşındaki müdürü Kontes ve vampire döndüğü madde bağımlısı sevgilisi Donovan ile annesi Iris, eksantrik transeksüel barmen Liz Taylor, Kontes'in eski intikamcı sevgilisi Ramona Royale dahil cinsel takıntıları olan yaratıkların içinde bulunduğu birçok hayalet ve kanla beslenen çocuklarla çevrilidir.

Roanoke (2016)[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikâye, 2016'da Kuzey Karolina'daki bir evde gerçekleşen paranormal olayları anlatan "My Roanoke Nightmare" adlı belgeseli işler. Shelby Miller (Lily Rabe), kocası Matt (André Holland) ve Matt'in kız kardeşi Lee (Adina Porter) belgeselde başlarından geçeni anlatan gerçek hikâye kahramanları iken belgeselde Shelby'yi (Sarah Paulson), Matt'i (Cuba Gooding Jr) ve Lee'yi (Angela Bassett) canlandırır. Belgeselden sonra yapımcısı Sidney Aaron James (Cheyenne Jackson), tekrar eve dönmek ve orada çekim yapmak ister. Tüm oyuncuları ve gerçek kişileri toplayıp eve yerleştirir ve burada Return to Roanoke: Three Days In Hell adlı yeni bir reality show çekmeye başlarlar. Üç gün boyunca herkes garip bir şekilde ölmeye başlar, biri hariç.

Cult (2017)[değiştir | kaynağı değiştir]

4 Ekim 2016'da dizinin yedinci sezonu için anlaşma yapıldı.[10][11][12] Ryan Murphy, sezonun Freak Show ile bağlantısı olacağını ve günümüzde geçeceğini doğruladı. Serinin baş rollerinde Sarah Paulson ve Evan Peters'ın olacağı duyuruldu.[10][12][13] Billy Eichner'ın kadroya dahil edildiği bildirildi.[14] Şubat 2017'de ise Murphy, sezonun 2016 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimleri ile ilgili olabileceğini ve ana karakterin Başkan Donald Trump üzerine kurulabileceğini söyledi.[15]

20 Temmuz 2017 tarihinde sezon adının Cult olacağı duyuruldu.[16] Murphy'ye göre yedinci sezon Michigan civarında geçecek ve 11 bölümden oluşacak. Sezonun ilk bölümü 5 Eylül 2017'de yayımlanırken dizi ilk kez Çarşamba gününden Salı gününe alındı. Frances Conroy ve Mare Winningham'ın ise bu sezon geri döneceği onaylandı.[17]

Apocalypse (2018)[değiştir | kaynağı değiştir]

American Horror Story’nin sekizinci sezonu, Murder House ve Coven sezonları arasında köprü kuracak. “Apocalypse” adını taşıyan yeni sezon 12 Eylül’de başlayacak. Yeni sezonda Sarah Paulson, Evan Peters, Kathy Bates, Taissa Farmiga, Jessica Lange ve Emma Roberts gibi oyuncular yer almıştır.

1984 (2019)[değiştir | kaynağı değiştir]

80’ler slasher filmlerinden ilham alan dokuzuncu sezon, Camp Redwood'a eğlenmeye giden gençlerin Mr. Jingles adlı seri katille olan mücadelesini konu almaktadır.[18] Adından da anlaşıldığı üzere çift sunuş, yani birbirinden bağımsız iki hikâyenin olduğu bir sezondur. 1-6. bölümler "Red Tide" 7-10. bölümler ise "Death Valley" adı verilen partlardan oluşur.

Red Tide; eşi ve çocuklarıyla bir sahil kasabasında yaşamaya başlayan Harry Gardner'ın, bir yan etki ile birlikte çeşitli yetenekleri ortaya çıkaran bir hapı bulmasını konu alır.

Death Valley'de ise her bölüm iki parttan oluşur. Bölümlerin ilk yarısı siyah beyaz şekilde geçmişi gösterirken, diğer yarısı günümüzü gösterir. Uzaylıları konu alır.

Adından da anlaşıldığı üzere çift sunuş, yani birbirinden bağımsız iki hikâyenin olduğu bir sezondur. 1-6. bölümler "Red Tide" 7-10. bölümler ise "Death Valley" adı verilen partlardan oluşur. Red Tide; eşi ve çocuklarıyla bir sahil kasabasında yaşamaya başlayan Harry Gardner'ın, bir yan etki ile birlikte çeşitli yetenekleri ortaya çıkaran bir hapı bulmasını konu alır. Death Valley'de ise her bölüm iki parttan oluşur. Bölümlerin ilk yarısı siyah beyaz şekilde geçmişi gösterirken, diğer yarısı günümüzü gösterir.

Konsept[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin yaratıcıları olan Murphy ile Falchuk, Fox'ta yayınlanan dizileri Glee'nin yapımı başlamadan önce American Horror Story üzerinde çalışmaya başladı. Murphy, daha önce yaptıklarının tam tersi bir şey yapmayı istiyordu ve böylece dizi üzerindeki çalışmasına başladı. Murphy, şunları ifade etti: "Nip/Tuck'tan Glee'ye geçtim bu yüzden zorlu ve karanlık bir şeyler yapma fikrini kapıldım. Her zaman korku türünü sevmişimdir, Brad gibi. Yani benim için olması gerekendi."[19] Falchuk, korku türüne farklı bir bakış açısı koyarak ilgilendi ve diziyi oluştururken asıl amaçlarının izleyiciyi korkutmak olduğunu dile getirdi: "İnsanların sonrasında birazcık dengesiz olmasını istiyorsunuz."[20]

2011 yılının Şubat ayında FX, Ryan Murphy ile Brad Falchuk'un hem yazıp hem yönettiği olası bir dizi için ikiliden bir pilot bölüm sipariş ettiklerini açıkladı. Dante Di Loreto, yönetici yapımcı olarak açıklandı. Dizinin yapımı, 2011 yılının Nisan ayında başladı.[21] Temmuz 2011'de FX, resmî olarak projenin diziye çevrildiğini açıkladı.[22]

Başlangıçta Murphy ve Falchuk, her sezonun farklı bir öyküyü ele almasını planladı.[23] İlk sezonun finalinin yayınlanmasından sonra Murphy, ikinci sezon için oyuncu kadrosu ile mekânın değişmesi hakkındaki planları dile getirdi.[24] Ayrıca ilk sezona yer almış bazı oyuncuların, ikinci sezonda tekrar yer alacağını belirtti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "American Horror Story 5 Seasons 2011". Amazon.com. 7 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2016. 
 2. ^ Martin, Denise (22 Mayıs 2012). "Ryan Murphy Dissects Glee and American Horror Story, Addresses Fans and Critics". Vulture.com (İngilizce). 11 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2012. 
 3. ^ Wightman, Catriona (21 Temmuz 2011). "'Sons of Anarchy', 'American Horror Story' premiere dates set". Digital Spy (İngilizce). 26 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2011. 
 4. ^ Frankel, Daniel (31 Ekim 2011). "'American Horror Story' gets season 2 order from FX". Reuters. 9 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2011. 
 5. ^ Stack, Tim (27 Ağustos 2012). "'American Horror Story': See 4 terrifying images from season 2 'Asylum' -- EXCLUSIVE PHOTOS". Entertainment Weekly (İngilizce). 15 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2012. 
 6. ^ "Best & Worst of 2011 Issue, Dec. 23, 2011". Entertainment Weekly (İngilizce). 15 Aralık 2011. 16 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2012. 
 7. ^ "Best TV Characters of 2011". MTV.com (İngilizce). 16 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2012. 
 8. ^ "Best Performances of 2011". TVGuide (İngilizce). 15 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2012. 
 9. ^ "american horror story spin-off'u american horror stories'e ilk bakış". Play Tuşu. 5 Haziran 2021. 2 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Haziran 2021. 
 10. ^ a b "Ryan Murphy Teases "American Crime Story" Future Seasons|E! Live from the Red Carpet". YouTube. 10 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2017. 
 11. ^ "American Horror Story Renewed for (Top-Secret, Duh) Season 7 at FX". TV Line. 5 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ekim 2016. 
 12. ^ a b Wagmeister, Elizabeth (12 Ocak 2017). "Sarah Paulson, Evan Peters to Return for 'American Horror Story' Season 7". Variety. 21 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ocak 2017. 
 13. ^ Ausiello, Michael (18 Ekim 2016). "American Horror Story: Ryan Murphy Reveals Roanoke Twist, Hints at Next Season's Freak Show Tie-In". TVLine.com. 17 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ocak 2017. 
 14. ^ Stack, Tim (28 Mart 2017). "American Horror Story: Billy Eichner cast in season 7". Entertainment Weekly. 29 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2017. 
 15. ^ Stanhope, Kate (15 Şubat 2017). "Ryan Murphy Reveals 'American Horror Story' Will Tackle 2016 Presidential Election". Hollywood Reporter. 16 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2017. 
 16. ^ Murphy, Ryan (20 Temmuz 2017). "AHS: CULT". @MrRPMurphy. 6 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2017. 
 17. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2017. 
 18. ^ ""American Horror Story: 1984"un ölümcül katiliyle tanışın: Mr. Jingles". Bantmag. 29 Temmuz 2021. 29 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2021. 
 19. ^ Stack, Tim (5 Ekim 2011). "'American Horror Story' co-creator Ryan Murphy talks premiere, his favorite scene, and identity of Rubber Man – EXCLUSIVE". Entertainment Weekly (İngilizce). 26 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2012. 
 20. ^ Juergens, Brian (3 Ekim 2011). "Ryan Murphy and Brad Falchuk Talk "American Horror Story": Blood, Infidelity, and Zachary Quinto". AFTERELTON (İngilizce). 7 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2012. 
 21. ^ Fienberg, Daniel (17 Şubat 2011). "FX orders 'American Horror Story' from 'Glee' pair". Entertainment Weekly (İngilizce). 1 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2011. 
 22. ^ "FX Orders "American Horror Story" to Series". 25 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2012. 
 23. ^ Mullins, Jenna (22 Aralık 2011). "American Horror Story Season Two Scoop: New House and (Mostly) New Faces". E! Online (İngilizce). 
 24. ^ Itzkoff, Dave (22 Aralık 2011). "'American Horror Story' Will Scare Up a New Cast and New Haunted Home for Season 2". The New York Times. 10 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2012.