American Horror Story

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
American Horror Story
Ecran Titre d'American Horror Story.png
İlk sezonun logosu
Tür Drama
Korku
Gerilim
Antoloji
Yaratan Ryan Murphy
Brad Falchuk
Tema müziği bestecisi Cesar Davila-Irizarry
Charlie Clouser
Besteci James S. Levine
(özgün müzik, pilot)
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Sezon sayısı 4
Bölüm sayısı 51 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Yönetici yapımcı Dante Di Loreto
Brad Falchuk
Ryan Murphy
Tim Minear
Yapımcı Alexis Martin Woodall
Patrick McKee
Editör Bradley Buecker, ACE
Doc Crotzer
Mekân Paramount Studios
Los Angeles, California
Sinematograf Christopher Baffa, ASC
Kamera ayarları Tekli kamera
Gösterim süresi 40-45 dakika
Yapım şirketi 20th Century Fox Television
Ryan Murphy Productions
Yayın bilgileri
Kanal FX
Yayın tarihi 5 Ekim 2011 (2011-10-05) – günümüz
Durumu Yayında
Dış bağlantılar
Website

American Horror Story, Ryan Murphy ile Brad Falchuk tarafından yaratılan Amerikan korku-drama televizyon dizisidir. Antoloji serisi olarak tanımlanan American Horror Story'in her sezonu, farklı bir dizi karakter, mekâna ve "başı, ortası ve sonu" olan bir öyküye sahip olan bağımsız bir mini dizi olarak tasarlandı.[1] İlk sezon, günümüzde geçmektedir ve restore edilmiş bir konağa taşınan ve evde, evin eski sakinlerinin hayaletlerinin olduğundan bihaber olan Harmon ailesinin öyküsünü ele almaktadır. American Horror Story: Asylum adıyla yayınlanan ikinci sezon, 1964 yılında geçmektedir ve bu sezonda, doktorlar, hastalar ile cezai ehliyeti olmayanlar için bir tesis tutan rahibelerin öyküleri ele alınmaktadır.

Dizi, Amerika Birleşik Devletleri'nde, kablolu televizyon kanalı FX'te yayınlanmaktadır. İlk sezonun prömiyeri 5 Ekim 2011 tarihinde yapıldı ve 21 Aralık 2011 tarihinde sona erdi..[2] İkinci sezon ise 17 Ekim 2012 tarihinde başladı.[3][4]

American Horror Story, televizyon eleştirmenleri ile hayranları tarafından oldukça iyi eleştiriler aldı. Özellikle Jessica Lange olmak üzere oyuncu kadrosu çoğunlukla övgü aldı.[5][6][7]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

1. sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk sezonun konusu aldatmadır. Öykü, 2011 yılında geçmektedir ve Harmon ailesinin yaşadıklarını anlatmaktır: psikiyatrist Ben (Dylan McDermott), karısı Vivien (Connie Britton) ve ergenlik çağındaki kızları Violet (Taissa Farmiga), Vivien'ın düşük yapmasından ve Ben'in bir ilişkisi olması sebebiyle Boston'dan Los Angeles'a taşınırlar. Harmon ailesi, restore edilmiş bir konak satın alarak buraya yerleşirler ve kısa bir süre sonra evin eski sakinleri olan Langdon'lar ile karşılaşırlar: Constance Langdon (Jessica Lange), iki çocuğu Tate (Evan Peters) ile Addie (Jamie Brewer) ve sakat Larry Harvey (Denis O'Hare). Ben ile Vivien, ilişkileri yeniden alevlendirmek için çalışırlar; depresyonda olan Violet, kendini Tate ile rahat hisseder. Langdon ailesi ile Larry, sık sık Harmon ailesinin hayatlarını etkiler. Harmon ailesi, evin eski sakinlerinin hayaletleriyle kuşatıldığını fark eder.

2. sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

American Horror Story: Asylum adlı İkinci sezon, akıl sağlığını konu edinmektedir. Öykü, 1964 yılında geçmektedir ve doktorlar, hastalar ile cezai ehliyeti olmayanlar için bir tesis tutan rahibelerin yaşadıklarını ele alınmaktadır. Tesis, tedavi uygulamak ve cezai ehliyeti olmayanlar için kurulur. Sert Rahibe Jude (Jessica Lange), Jude'ın emrindeki Rahibe Mary Eunice (Lily Rabe) ile tesisin kurucusu Monsenyör Timothy Howard (Joseph Fiennes), tesisi yönetmektedir. Psikiyatrist Dr Oliver Thredson (Zachary Quinto) ve sadist bilim adamı Dr Arthur Arden (James Cromwell) dahil olmak üzere akıl hastanesindeki hastaların tedavisinden ötürü doktorlar suçlanmaktadır.

3. sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

American Horror Story: Coven adlı üçüncü sezonunda New Orleans'ın cadılık tarihi açısından geçmişiyle bugünkü durumunu konu alır. Cadı yetiştiren bir okulun ayakta kalması üzerine hikâye kurulmuştur.Meclisin yücesi Fiona Goode (Jessica Lange) yeteneklerini arayan genç cadıları meclise alarak , cadılık güçlerini korumayı amaçlar.

Oyuncu Karakter
Jessica Lange Fiona Goode
Kathy Bates Madame LaLaurie
Angela Bassett Marie Laveau
Sarah Paulson Cordelia Foxx
Taissa Farmiga Zoe Benson
Evan Peters Kyle Spencer
Emma Roberts Madison Montgomery
Jamie Brewer Nan
Frances Conroy Myrtle Snow
Denis O'Hare Spalding
Lily Rabe Misty Day
Gabourey Sidibe Queenie

4. sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

"American Horror Story:Freak Show" isimli bu sezon 1952 yılında Jupiter, Florida'da Elsa Mars'ın (Jessica Lange) kendi kurduğu bir "Ucube Görterisi"inde geçmektedir. Elsa gösterisindeki bütün ucubeleri kendi bulur ve onları gösteriye girmeye ikna eder. Sezon Elsa'nın kendi annelerini öldüren siyam ikizleri Bette ve Dot Tattler'ı ( Sarah Paulson ) bulması ve gösteriye getirmesi ile başlar. Gösterinin diğer üyesi Jimmy Darling (Evan Peters) distaktili ile doğan ve gösteriyi bırakıp yeni bir hayata başlamak isteyen bir gençtir. Jimmy'nin annesi ise "sakallı kadın" olarak bilinen ve gösteride kanun ve düzeni korumakla yükümlü Ethel Darling'dir (Kathy Bates). Ayrıca gösteride Ethel'in geçmişinden gelen dünyanın en güçlü adamı Dell Toledo (Michael Chiklis) ve onun üçgöğüslü karısı Desiree Dupree (Angela Bassett) da yer almaktadır.

5. sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Ünlü sanatçı Lady Gaga'nın resmi Twitter hesabında paylaştığı kısa bir video ile American Horror Story'nin 5. sezonunun adının "Hotel" olacağı, kadrosunda Lady Gaga'nın olacağı kesinleşmiş olup, 7 Ekim de başlamıştır.

Hikaye günümüzde, Los Angels`ta 90 yıllık Cortez Otel`inin bulunduğu bir bölgede turistlerin ziyaret etmesiyle başlar, devamında esrarengiz oteli araştırmak için otelde olan olaylardan haberi olmayan cinayet dedektifi John Loweun otelde geçirdiği zamanlar, otel sakinlerinin yaşantıları konu edilir. Aralarında otelin mimarı ve sahibi (James Patrick March), uyuşturucu bağımlısı bir fahişe (Sally),otelin 115 yaşındaki müdürü (Kontes) ve vampire döndüğü madde bağımlısı sevgilisi (Donovan) ile annesi (Iris),eksantrik transeksüel barmen (Liz Taylor), Kontesin eski intikamcı sevgilisi (Ramona Royale) acayip cinsel takıntıları olan yaratıkların içinde bulunduğu bir çok hayalet ve kanla beslenen çocuklarla çevrilidir.

Aktör Karakter
Kathy Bates Iris
Sarah Paulson Sally
Evan Peters James Patrick March
Wes Bentley Det. John Lowe
Matt Bomer Donovon
Chloe Sevigny Dr. Alex Lowe
Denis O`hare Liz Taylor

Nick Pryor

Cheyenne Jackson Will Drake
Lady Gaga Kontes, Elizabeth
Angela Bassett Ramona Royale

Konsept[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin yaratıcıları olan Murphy ile Falchuk, Fox'ta yayınlanan dizileri Glee'nin yapımı başlamadan önce American Horror Story üzerinde çalışmaya başladı. Murphy, daha önce yaptıklarının tam tersi bir şey yapmayı istiyordu ve böylece dizi üzerindeki çalışmasına başladı. Murphy, şunları ifade etti: "Nip/Tuck'tan Glee'ye geçtim bu yüzden zorlu ve karanlık bir şeyler yapma fikrini kapıldım. Her zaman korku türünü sevmişimdir, Brad gibi. Yani benim için olması gerekendi."[8] Falchuk, korku türüne farklı bir bakış açısı koyarak ilgilendi ve diziyi oluştururken asıl amaçlarının izleyiciyi korkutmak olduğunu dile getirdi: "İnsanların sonrasında birazcık dengesiz olmasını istiyorsunuz."[9]

2011 yılının Şubat ayında FX, Ryan Murphy ile Brad Falchuk'un hem yazıp hem yönettiği olası bir dizi için ikiliden bir pilot bölüm sipariş ettiklerini açıkladı. Dante Di Loreto, yönetici yapımcı olarak açıklandı. Dizinin yapımı, 2011 yılının Nisan ayında başladı.[10] Temmuz 2011'de FX, resmî olarak projenin diziye çevrildiğini açıkladı.[11]

Başlangıçta Murphy ve Falchuk, her sezonun farklı bir öyküyü ele almasını planladı.[12] İlk sezonun finalinin yayınlanmasından sonra Murphy, ikinci sezon için oyuncu kadrosu ile mekânın değişmesi hakkındaki planları dile getirdi.[13] Ayrıca ilk sezona yer almış bazı oyuncuların, ikinci sezonda tekrar yer alacağını belirtti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Martin, Denise (22 Mayıs 2012). "Ryan Murphy Dissects Glee and American Horror Story, Addresses Fans and Critics" (İngilizce). Vulture.com. http://www.vulture.com/2012/05/ryan-murphy-dissects-american-horror-story.html. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2012. 
 2. ^ Wightman, Catriona (21 Temmuz 2011). "'Sons of Anarchy', 'American Horror Story' premiere dates set" (İngilizce). Digital Spy. http://www.digitalspy.com.au/ustv/news/a330926/sons-of-anarchy-american-horror-story-premiere-dates-set.html. Erişim tarihi: 6 Ekim 2011. 
 3. ^ Frankel, Daniel (31 Ekim 2011). "'American Horror Story' gets season 2 order from FX". Reuters. http://www.reuters.com/article/2011/10/31/us-americanhorrorstory-idUSTRE79U7HN20111031. Erişim tarihi: 30 Ekim 2011. 
 4. ^ Stack, Tim (27 Ağustos 2012). "'American Horror Story': See 4 terrifying images from season 2 'Asylum' -- EXCLUSIVE PHOTOS" (İngilizce). Entertainment Weekly. http://insidetv.ew.com/2012/08/27/american-horror-story-asylum-photos/. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2012. 
 5. ^ "Best & Worst of 2011 Issue, Dec. 23, 2011" (İngilizce). Entertainment Weekly. 15 Aralık 2011. http://popwatch.ew.com/2011/12/15/this-weeks-cover-the-best-and-worst-of-2011/. 
 6. ^ "Best TV Characters of 2011" (İngilizce). MTV.com. http://www.mtv.com/photos/best-tv-characters-2011/1675331/6765683/photo.jhtml. 
 7. ^ "Best Performances of 2011" (İngilizce). TVGuide. http://www.tvguide.com/PhotoGallery/Best-Performances-1039823/1039859. 
 8. ^ Stack, Tim (5 Ekim 2011). "'American Horror Story' co-creator Ryan Murphy talks premiere, his favorite scene, and identity of Rubber Man – EXCLUSIVE" (İngilizce). Entertainment Weekly. http://insidetv.ew.com/2011/10/05/american-horror-story-ryan-murphy-exclusive/. 
 9. ^ Juergens, Brian (3 Ekim 2011). "Ryan Murphy and Brad Falchuk Talk "American Horror Story": Blood, Infidelity, and Zachary Quinto" (İngilizce). AFTERELTON. http://www.afterelton.com/tv/2011/10/ryan-murphy-brad-falchuk-interview-american-horror-story. 
 10. ^ Fienberg, Daniel (17 Şubat 2011). "FX orders 'American Horror Story' from 'Glee' pair" (İngilizce). Entertainment Weekly. http://www.hitfix.com/articles/fx-orders-american-horror-story-from-glee-pair/. Erişim tarihi: 17 Şubat 2011. 
 11. ^ FX Orders "American Horror Story" to Series
 12. ^ Mullins, Jenna (22 Aralık 2011). "American Horror Story Season Two Scoop: New House and (Mostly) New Faces" (İngilizce). E! Online. http://uk.eonline.com/news/watch_with_kristin/american_horror_story__season_two_scoop/282480?cmpid=rss-000000-rssfeed-365-topstories&utm_source=eonline&utm_medium=rssfeeds&utm_campaign=rss_topstories. 
 13. ^ Itzkoff, Dave (22 Aralık 2011). "‘American Horror Story’ Will Scare Up a New Cast and New Haunted Home for Season 2". The New York Times. http://artsbeat.blogs.nytimes.com/2011/12/22/american-horror-story-will-scare-up-a-new-cast-and-new-haunted-home-for-season-2/.