American Horror Story

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
American Horror Story
Ecran Titre d'American Horror Story.png
İlk sezonun logosu
Tür
Proje tasarımcısı
Oyuncular
Tema müziği bestecisi
Besteci
 • James S. Levine
 • Mac Quayle
Ülke Birleşik Devletler
Dili İngilizce
Sezon sayısı 5
Bölüm sayısı 63
Prodüksiyon
Yönetici yapımcı
 • Ryan Murphy
 • Brad Falchuk
 • Dante Di Loreto
 • Tim Minear
 • James Wong
 • Jennifer Salt
 • Bradley Buecker
 • Alexis Martin Woodall
Yapımcı
 • Alexis Martin Woodall (1–3. sezonlar)
 • Patrick McKee
 • Robert M. Williams Jr.
Kurgucu
 • Bradley Buecker
 • Doc Crotzer
 • Adam Penn
Mekân
Görüntü Yönetmeni Christopher Baffa (pilot)
Michael Goi
Kamera Tekli kamera
Gösterim süresi 39-73 dakika[1]
Yapım şirketi
 • 20th Century Fox Television
 • Ryan Murphy Productions
 • Brad Falchuk Teley-Vision
Dağıtımcı firma 20th Television
Yayın bilgileri
Kanal FX
Yayın tarihi 5 Ekim 2011 (2011-10-05) – günümüz
Dış bağlantılar
Resmi websitesi

American Horror Story, Ryan Murphy ile Brad Falchuk tarafından yaratılan Amerikan korku-drama televizyon dizisidir. Antoloji serisi olarak tanımlanan American Horror Story'in her sezonu, farklı bir dizi karakter, mekâna ve "başı, ortası ve sonu" olan bir öyküye sahip olan bağımsız bir mini dizi olarak tasarlandı.[2] İlk sezon günümüzde geçmektedir ve restore edilmiş bir konağa taşınan ve evde, evin eski sakinlerinin hayaletlerinin olduğundan bihaber olan Harmon ailesinin öyküsünü ele almaktadır. American Horror Story: Asylum adıyla yayınlanan ikinci sezon, 1964 yılında geçmektedir ve bu sezonda, doktorlar, hastalar ile cezai ehliyeti olmayanlar için bir tesis tutan rahibelerin öyküleri ele alınmaktadır. Üçüncü sezon American Horror Story: Coven adıyla yayınlanırken teması cadılar ve büyücülük üzerineydi. Dördüncü sezon American Horror Story: Freak Show, 1952'lerin Florida'sındaki bir 'ucube gösterisini konu aldı. Beşinci sezon American Horror Story: Hotel ise Hotel Cortez adındaki bir mekanı ve yaşayanların ilişkilerini konu aldı.

Dizi, Amerika Birleşik Devletleri'nde, kablolu televizyon kanalı FX'te yayınlanmaktadır. İlk sezonun prömiyeri 5 Ekim 2011 tarihinde yapıldı ve 21 Aralık 2011 tarihinde sona erdi..[3] İkinci sezon ise 17 Ekim 2012 tarihinde başladı.[4][5] Üçüncü sezon 9 Ekim 2013'de, dördüncü sezon 8 Ekim 2014 tarihinde ve beşinci sezon ise 7 Ekim 2015 tarihinde yayınlanmaya başladı.

American Horror Story, televizyon eleştirmenleri ile hayranları tarafından oldukça iyi eleştiriler aldı. Özellikle Jessica Lange olmak üzere oyuncu kadrosu çoğunlukla övgü aldı.[6][7][8]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

1. sezon: American Horror Story: Murder House[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk sezonun konusu aldatmadır. Öykü, 2011 yılında geçmektedir ve Harmon ailesinin yaşadıklarını anlatmaktır: psikiyatrist Ben (Dylan McDermott), karısı Vivien (Connie Britton) ve ergenlik çağındaki kızları Violet (Taissa Farmiga), Vivien'ın düşük yapmasından ve Ben'in bir ilişkisi olması sebebiyle Boston'dan Los Angeles'a taşınırlar. Harmon ailesi, restore edilmiş bir konak satın alarak buraya yerleşirler ve kısa bir süre sonra evin eski sakinleri olan Langdon'lar ile karşılaşırlar: Constance Langdon (Jessica Lange), iki çocuğu Tate (Evan Peters) ile Addie (Jamie Brewer) ve sakat Larry Harvey (Denis O'Hare). Ben ile Vivien, ilişkileri yeniden alevlendirmek için çalışırlar; depresyonda olan Violet, kendini Tate ile rahat hisseder. Langdon ailesi ile Larry, sık sık Harmon ailesinin hayatlarını etkiler. Harmon ailesi, evin eski sakinlerinin hayaletleriyle kuşatıldığını fark eder.

2. sezon: American Horror Story: Asylum[değiştir | kaynağı değiştir]

American Horror Story: Asylum adlı İkinci sezon, akıl sağlığını konu edinmektedir. Öykü, 1964 yılında geçmektedir ve doktorlar, hastalar ile cezai ehliyeti olmayanlar için bir tesis tutan rahibelerin yaşadıklarını ele alınmaktadır. Tesis, tedavi uygulamak ve cezai ehliyeti olmayanlar için kurulur. Sert Rahibe Jude (Jessica Lange), Jude'ın emrindeki Rahibe Mary Eunice (Lily Rabe) ile tesisin kurucusu Monsenyör Timothy Howard (Joseph Fiennes), tesisi yönetmektedir. Psikiyatrist Dr Oliver Thredson (Zachary Quinto) ve sadist bilim adamı Dr Arthur Arden (James Cromwell) dahil olmak üzere akıl hastanesindeki hastaların tedavisinden ötürü doktorlar suçlanmaktadır.

3. sezon: American Horror Story: Coven[değiştir | kaynağı değiştir]

American Horror Story: Coven adlı üçüncü sezonunda New Orleans'ın cadılık tarihi açısından geçmişiyle bugünkü durumunu konu alır. Cadı yetiştiren bir okulun ayakta kalması üzerine hikâye kurulmuştur. Meclisin yücesi Fiona Goode (Jessica Lange) yeteneklerini arayan genç cadıları meclise alarak , cadılık güçlerini korumayı amaçlar.

4. sezon: American Horror Story: Freak Show[değiştir | kaynağı değiştir]

"American Horror Story:Freak Show" isimli bu sezon 1952 yılında Jupiter, Florida'da Elsa Mars'ın (Jessica Lange) kendi kurduğu bir "Ucube Görterisi"inde geçmektedir. Elsa gösterisindeki bütün ucubeleri kendi bulur ve onları gösteriye girmeye ikna eder. Sezon Elsa'nın kendi annelerini öldüren siyam ikizleri Bette ve Dot Tattler'ı (Sarah Paulson ) bulması ve gösteriye getirmesi ile başlar. Gösterinin diğer üyesi Jimmy Darling (Evan Peters) distaktili ile doğan ve gösteriyi bırakıp yeni bir hayata başlamak isteyen bir gençtir. Jimmy'nin annesi ise "sakallı kadın" olarak bilinen ve gösteride kanun ve düzeni korumakla yükümlü Ethel Darling'dir (Kathy Bates). Ayrıca gösteride Ethel'in geçmişinden gelen dünyanın en güçlü adamı Dell Toledo (Michael Chiklis) ve onun üç göğüslü karısı Desiree Dupree (Angela Bassett) da yer almaktadır.

5. sezon: American Horror Story: Hotel[değiştir | kaynağı değiştir]

Ünlü sanatçı Lady Gaga'nın resmi Twitter hesabında paylaştığı kısa bir video ile American Horror Story'nin 5. sezonunun adının "Hotel" olacağı, kadrosunda Lady Gaga'nın olacağı kesinleşmiş olup, 7 Ekim de başlamıştır.

Hikaye günümüzde, Los Angels`ta 90 yıllık Cortez Otel`inin bulunduğu bir bölgede turistlerin ziyaret etmesiyle başlar, devamında esrarengiz oteli araştırmak için otelde olan olaylardan haberi olmayan cinayet dedektifi John Loweun otelde geçirdiği zamanlar, otel sakinlerinin yaşantıları konu edilir. Aralarında otelin mimarı ve sahibi (James Patrick March), uyuşturucu bağımlısı bir fahişe (Sally),otelin 115 yaşındaki müdürü (Kontes) ve vampire döndüğü madde bağımlısı sevgilisi (Donovan) ile annesi (Iris),eksantrik transeksüel barmen (Liz Taylor), Kontesin eski intikamcı sevgilisi (Ramona Royale) acayip cinsel takıntıları olan yaratıkların içinde bulunduğu birçok hayalet ve kanla beslenen çocuklarla çevrilidir.

6. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

10 Kasım 2015 tarihinde kanal, dizinin altıncı sezon için onay verdi.[9] Ağustos 2015'de dizinin yaratıcılarından Ryan Murphy, altıncı sezonu belirterek "Üzerinde çalıştığımız yeni sezon, Hotel'den çok çok daha farklı ve o kadar küçük değil fakat o kadar zengin de değil. Daha hileli ve daha karanlık."[10] Murphy ardından Twitter'dan, Lady Gaga'ya altıncı sezonda oynaması için teklifte bulunduğunu fakat yakın zamanda cevap beklemediğini belirtti.[11] Ekim 2015'de Murphy'ye altıncı sezonun temasının nasıl olduğu sorulduğunda "henüz kesinleşen bir tema olmadığını söyledi. "Bu sezon sürekli diğer sezonlarla kurduğumuz bağlantılar açısından çok ilginç oldu. Dizi boyunca bunu yaptık. Aynı şeyi altıncı sezonda yapmaya karşıyım, belki yedinci sezonda olur," dedi. Ocak 2016'da FX kanalı yöneticisi John Landgraf, altıncı sezonun günümüzde geçeceğini ve yine her sezon olduğu gibi geçmişte yaşanan sahnelerin de olacağını söyledi. Sezonun da 2016 sonbaharında başlayacağını bildirdi.[12] Angela Bassett, Larry King Now ile yaptığı bir röportajda altıncı sezonda olacağını açıkladı.[13][14] Altıncı sezon için kast edilen ilk oyuncu oldu. Mart 2016'da Lady Gaga, serinin altıncı sezonu için anlaşmalara varıldığını duyurdu ve cast edildiği resmi olarak belli olan ikinci oyuncu oldu.[15] Mart 2016'da yapım ekibi, Los Angeles, Kaliforniya'ya büyük miktarda çekim için vergi ödedi.[16] Aynı ay Paleyfest'de Murphy; Kathy Bates, Denis O'Hare, Sarah Paulson, Finn Wittrock, Cheyenne Jackson, Wes Bentley ve Matt Bomer'a altıncı sezon için teklif götürdü. Murphy ayrıca dizinin altıncı sezonu için akıllarında çocuklar ve opera temaları içeren hikayeler olduğunu söyledi.[17] Mayıs 2016'da Jessica Lange, altıncı sezona dönmeyeceğini duyurdu.[18] Mayıs ayının sonlarında, serinin üçüncü sezonu Coven'da oynayan Leslie Jordan, altıncı sezon için diziye döneceğini ve Lady Gaga ile oynayacağını duyurdu.[19]

Konsept[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin yaratıcıları olan Murphy ile Falchuk, Fox'ta yayınlanan dizileri Glee'nin yapımı başlamadan önce American Horror Story üzerinde çalışmaya başladı. Murphy, daha önce yaptıklarının tam tersi bir şey yapmayı istiyordu ve böylece dizi üzerindeki çalışmasına başladı. Murphy, şunları ifade etti: "Nip/Tuck'tan Glee'ye geçtim bu yüzden zorlu ve karanlık bir şeyler yapma fikrini kapıldım. Her zaman korku türünü sevmişimdir, Brad gibi. Yani benim için olması gerekendi."[20] Falchuk, korku türüne farklı bir bakış açısı koyarak ilgilendi ve diziyi oluştururken asıl amaçlarının izleyiciyi korkutmak olduğunu dile getirdi: "İnsanların sonrasında birazcık dengesiz olmasını istiyorsunuz."[21]

2011 yılının Şubat ayında FX, Ryan Murphy ile Brad Falchuk'un hem yazıp hem yönettiği olası bir dizi için ikiliden bir pilot bölüm sipariş ettiklerini açıkladı. Dante Di Loreto, yönetici yapımcı olarak açıklandı. Dizinin yapımı, 2011 yılının Nisan ayında başladı.[22] Temmuz 2011'de FX, resmî olarak projenin diziye çevrildiğini açıkladı.[23]

Başlangıçta Murphy ve Falchuk, her sezonun farklı bir öyküyü ele almasını planladı.[24] İlk sezonun finalinin yayınlanmasından sonra Murphy, ikinci sezon için oyuncu kadrosu ile mekânın değişmesi hakkındaki planları dile getirdi.[25] Ayrıca ilk sezona yer almış bazı oyuncuların, ikinci sezonda tekrar yer alacağını belirtti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "American Horror Story 5 Seasons 2011". Amazon.com. 7 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151207042213/http://www.amazon.com:80/gp/product/B005PK56TA?ref_=aiv_dp_season_select. Erişim tarihi: July 24, 2016. 
 2. ^ Martin, Denise (22 Mayıs 2012). "Ryan Murphy Dissects Glee and American Horror Story, Addresses Fans and Critics" (İngilizce). Vulture.com. 11 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151011091509/http://www.vulture.com/2012/05/ryan-murphy-dissects-american-horror-story.html. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2012. 
 3. ^ Wightman, Catriona (21 Temmuz 2011). "'Sons of Anarchy', 'American Horror Story' premiere dates set" (İngilizce). Digital Spy. 26 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150626112008/http://www.digitalspy.com.au/ustv/news/a330926/sons-of-anarchy-american-horror-story-premiere-dates-set.html. Erişim tarihi: 6 Ekim 2011. 
 4. ^ Frankel, Daniel (31 Ekim 2011). "'American Horror Story' gets season 2 order from FX". Reuters. http://www.reuters.com/article/2011/10/31/us-americanhorrorstory-idUSTRE79U7HN20111031. Erişim tarihi: 30 Ekim 2011. 
 5. ^ Stack, Tim (27 Ağustos 2012). "'American Horror Story': See 4 terrifying images from season 2 'Asylum' -- EXCLUSIVE PHOTOS" (İngilizce). Entertainment Weekly. 15 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20141115023250/http://insidetv.ew.com:80/2012/08/27/american-horror-story-asylum-photos/. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2012. 
 6. ^ "Best & Worst of 2011 Issue, Dec. 23, 2011" (İngilizce). Entertainment Weekly. 15 Aralık 2011. 16 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20141016141253/http://popwatch.ew.com/2011/12/15/this-weeks-cover-the-best-and-worst-of-2011/. 
 7. ^ "Best TV Characters of 2011" (İngilizce). MTV.com. 16 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151016114046/http://www.mtv.com/photos/best-tv-characters-2011/1675331/6765683/photo.jhtml. 
 8. ^ "Best Performances of 2011" (İngilizce). TVGuide. 15 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20141015222809/http://www.tvguide.com/PhotoGallery/Best-Performances-1039823/1039859. 
 9. ^ Porter, Rick (November 10, 2015). "'American Horror Story' renewed for Season 6 on FX". TV by the Numbers. Tribune Digital Ventures. 17 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151117230615/http://tvbythenumbers.zap2it.com/2015/11/10/american-horror-story-renewed-for-season-6-on-fx/. Erişim tarihi: November 10, 2015. 
 10. ^ Stack, Tim (August 27, 2015). "There could be TWO seasons of American Horror Story in 2016". Entertainment Weekly. 22 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151022003633/http://www.ew.com/article/2015/08/27/american-horror-story-two-seasons-2016. Erişim tarihi: August 27, 2015. 
 11. ^ Stack, Tim (October 6, 2015). "Ryan Murphy has already asked Lady Gaga to join American Horror Story season 6". Entertainment Weekly. 23 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151023145036/http://www.ew.com/article/2015/10/06/lady-gaga-american-horror-story-season-6-ryan-murphy. Erişim tarihi: October 6, 2015. 
 12. ^ Ausiello, Michael (January 16, 2016). "American Horror Story Season 6 (Dual) Time Frame Revealed". TV Line. 2 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160202143112/http://tvline.com/2016/01/16/american-horror-story-season-6-time-frame-spoilers/. Erişim tarihi: January 17, 2016. 
 13. ^ "Angela Bassett Confirms She'll Be In 'American Horror Story' Season 6". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160305024717/http://www.ora.tv/larrykingnow/article/2016/2/19/angela-bassett-confirms-shell-appear-in-american-horror-story-season-6. Erişim tarihi: 2016-02-20. 
 14. ^ "American Horror Story Season 6 Just Added Its First Star". 2016-02-19. 2 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160302162031/http://www.cinemablend.com/television/American-Horror-Story-Season-6-Just-Added-Its-First-Star-119607.html. Erişim tarihi: 2016-02-20. 
 15. ^ Bell, Crystal (March 4, 2016). "Lady Gaga confirms she'll be back for American Horror Story Season 6". MTV News. http://www.mtv.com/news/2749669/lady-gaga-confirms-american-horror-story-season-6/. Erişim tarihi: March 4, 2016. 
 16. ^ Patton, Dominic (March 9, 2016). "‘Scream Queens’ ‘Good Girls Revolt’ & ‘American Horror Story’ Among 9 TV Projects Awarded California Tax Credits". Deadline.com. 28 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160528163151/http://deadline.com/2016/03/scream-queens-american-horror-story-westworld-good-girls-revolt-among-9-tv-projects-awarded-california-tax-credits-1201717013/. Erişim tarihi: March 9, 2016. 
 17. ^ "'American Horror Story' season 6 theme still undecided, but...". 14 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160514034010/http://www.ew.com/article/2016/03/21/american-horror-story-season-6. Erişim tarihi: 2016-03-22. 
 18. ^ http://www.huffingtonpost.com/entry/jessica-lange-american-horror-story_us_5749a640e4b03ede4414fc10
 19. ^ http://www.washingtonblade.com/2016/06/02/flamboyantly-funny-leslie-jordan
 20. ^ Stack, Tim (5 Ekim 2011). "'American Horror Story' co-creator Ryan Murphy talks premiere, his favorite scene, and identity of Rubber Man – EXCLUSIVE" (İngilizce). Entertainment Weekly. 26 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150126170721/http://insidetv.ew.com/2011/10/05/american-horror-story-ryan-murphy-exclusive/. 
 21. ^ Juergens, Brian (3 Ekim 2011). "Ryan Murphy and Brad Falchuk Talk "American Horror Story": Blood, Infidelity, and Zachary Quinto" (İngilizce). AFTERELTON. 7 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20111207130823/http://www.afterelton.com:80/tv/2011/10/ryan-murphy-brad-falchuk-interview-american-horror-story. 
 22. ^ Fienberg, Daniel (17 Şubat 2011). "FX orders 'American Horror Story' from 'Glee' pair" (İngilizce). Entertainment Weekly. 1 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150701041504/http://www.hitfix.com/articles/fx-orders-american-horror-story-from-glee-pair/. Erişim tarihi: 17 Şubat 2011. 
 23. ^ FX Orders "American Horror Story" to Series
 24. ^ Mullins, Jenna (22 Aralık 2011). "American Horror Story Season Two Scoop: New House and (Mostly) New Faces" (İngilizce). E! Online. http://uk.eonline.com/news/watch_with_kristin/american_horror_story__season_two_scoop/282480?cmpid=rss-000000-rssfeed-365-topstories&utm_source=eonline&utm_medium=rssfeeds&utm_campaign=rss_topstories. 
 25. ^ Itzkoff, Dave (22 Aralık 2011). "‘American Horror Story’ Will Scare Up a New Cast and New Haunted Home for Season 2". The New York Times. http://artsbeat.blogs.nytimes.com/2011/12/22/american-horror-story-will-scare-up-a-new-cast-and-new-haunted-home-for-season-2/.