Alyscamps

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alyscamps
Alyscamps road.jpg
Konum Arles, Bouches-du-Rhône, Provence-Alpes-Côte d'Azur, Fransa
Tür Nekropol
Tarihçe
Kuruluş M.Ö. 4. yüzyıl ya da öncesi

Alyscamps, Fransa'da Arles şehrinin antik merkezine kısa bir mesafede yer alan büyük bir Antik Roma nekropolüdür. Antik Çağ'ın en tanınmış nekropollerinden biridir. Adı Provensal Oksitance Aliscamps sözcüğünden gelir, bu sözcük de Latince Elisii Campi (Elysion) sözcüğünden türemiştir. "Cennet Tarlaları" olarak çevirilebilecek olan Elysion Orta Çağ'da Ariosto'nun Orlando Furioso ile Dante'nin ~İlâhi Komedya epik şiirlerinde yer alır.[1]

Antik Roma şehirlerinde geleneksel olarak mezarların şehir içine yapılması yasaktı. Dolayısıyla şehrin hemen dışında yol kenarlarında sıra sıra lâhit ve mozole bulunması oldukça yaygındı. Roma'da bulunan Via Appia bunun en bilinen örneklerindendir. Alyscamps yaklaşık 1500 yıl boyunca Arles şehrinin ana mezarlık alanıydı. Via Aurelia'nın son kısmını oluşturan ve şehir kapılarına kadar uzanan bu nekropolde varlıklı Roma yurttaşlarının mezarları bulunurdu. Bu mezarlar basit lâhitlerden zârif anıtlara kadar çeşitlilik gösterir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lawrence Durrell, Caesar's Vast Ghost,Faber and Faber, 1990; paperback with corrections 1995; 0-571-21427-4; 2002 baskısında bakınız sayfa 98.