Altınkürek, Keban

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Altınkürek
—  Köy  —
Elazığ
Elazığ
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elâzığ
İlçe Keban
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İklim türü Karasal iklim
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 191
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0424
İl plaka kodu 23
Posta kodu 23700
İnternet sitesi: [2]

Altınkürek, Elâzığ ilinin Keban ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

"Altınkürek" Elazığ ilinin Keban ilçesine bağlı bir köydür. Köyün Eski Ermeni köylerinden biri olduğu için sonradan iskan edilen köyler gibi "Altınkürek" köyüde sonradan İslamlaşan köylerden birisidir. Köyün 200 yıllık geçmişi vardır.Köye yarı göçebe Urfa-Karacadağ yarı göçer "Türkan" aşiretinden insanlar Karadağ yöresinin "Çıkrık" Köyünden konar-göçer insanları bu köye iskan etmişlerdir.Türkan aşiretinden bir kol ise Karakoçan ilçemizin Altınoluk(Tirkan) köyünü ve Kovancılar ilçemizin "Gedikyurt" köyünü kurmuşlardır.Bir bölüm Türkanlı Aşireti mensupları da Baskil ilçesinin "Hüyükköy" ve "İçlikaval" köylerini kurmuşlardır.Osmanlının güvendiği savaşçı Osmanlı aşiretlerinden biri olarak bilinirler.Günümüzde Bu aşiret Karacadağ yöresinde Bir belde "Gürakar" Beldesi ve 58 köyünde meskun bir aşirettir.Yörede Karakeçili,Badıllı(Beydilli),Düğer aşiretleriyle barışık ve ortak hareket etmişlerdir.Yöreye Beritan Aşireti gibi göçer gelen bu aşiret yaylacılık kıl çadır kültürünü uzun süre korumuşlardır. Tırkan / Türkan / Tirkanlı Aşireti: Türkler anlamına gelir. Osmanlı Tahrîr Defterlerinde "Ekrad ve Yörükan Taifesinden" gösterilmişlerdir. OĞUZLAR'ın 24 boyundan biri olan Beğdili Türkmenleri Aşiretine mensupturlar. Önceleri Karakeçililer'e tâbi iken sonradan Viranşehir'de (Urfa) bir derebeyi olan İbrahim Paşa bunları Milli aşîretine bağlamıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun havalarımız , yemeklerimiz , düşünce zihniyetimiz , duruşumuz ile köy her yönüyle Elazığ - Harput kültürünü tam anlamıyla yaşamaktadır. Eski dönemlerde köyün nüfusu bayağı kalabalıkiken şu anda eskiye göre yarı yarıya azalmıştır. Yaşlılarımız ve gençlerimiz arasında saygı sevgi ön plandadır. Gençlerimiz arasında avlanmak yaygındır.[kaynak belirtilmeli]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Elazığ iline 50 km, Keban ilçesine 28 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 191
1997 264

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]