Altı Kasaba

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Altı Kasaba (Çince: Geleneksel: , Basit.: 六镇, Pinyin: Liùzhèn, Wade-Giles: Liu-chen), "Kuzey Kasaba" () olarak da anılan Kuzey Vey döneminde Moğolistan ovasındaki Cücen'in güneye inmesini önlemek amacıyla bugünkü İç Moğol Özerk Bölgesi ve Hupei eyaletinde kurulan kasabala. Başta Hiung-nu ve Siyenpi (Sien-pi) olmak üzere gayri Han etnik grupları seçilerek yerleştirildiler.

Önceleri aristokrat sınıfı olarak ayrıcalık hakları tanındı. Fakat 493 yılında İmparator Hsiao-wen (孝文帝)'in başkentini Ping-ch'eng (平城, bugün Ta-t'ung, 398-493)'den Lo-yang'a taşıması ve Han (Çin)'laştırma politikasını takip etmesiyle ayrıcalık hakları kalktı. Kasabalara yerleştirilenler arasında şikayetler ve yakınmalar arttı. Aynı dönemin son yıllarında ilaveten Yü-i Chen (禦夷鎮, "Gavurdan savunma kasavası") kuruldu.

524 yılında (破六韓拔陵) önderliğinde Altı Kasaba İsyanı (六镇之亂, 524-530) meydana geldi. Kao-ch'e (高車) de isyana katıldı. 530 yılında (契胡部) reisliğinden Erchu Jung (尔朱荣) tarafından bastırıldı. Bu isyan asklerî hiziplerin oluşturulmasına yol açtı.

Huai-shuo'lu Kao Huan (高歓) ve Wu-ch'uan'lı Yuwen T'ai (宇文泰) birer imparatora sahip çıktılar ve Kuzey Vey, Doğu Vey ve Batı Vey olmak üzere ikiye ayrıldı. Pa-chu-kuo (八柱国, ülkenin sekiz sütunu)lardan biri olup yakşıklılığıyla bilinen ve kızlarını Kuzey Chou, Sui ve T'ang imparatorlarıyla evlendiren Tu-ku Hsin (独孤信), 12 Büyük General (十二大将军)lerin biri olup Sui Hanedanı'nı kurucusu Yang Chien'nin babası Yang Chung (楊忠) da Wu-ch'uan'lıdır.[1]

Altı kasaba[değiştir | kaynağı değiştir]

Ad Çince: Geleneksel / Basit. Pinyin / Wade-Giles Günümüzde Not
Wo-yeh 沃野鎮 / 沃野镇 wòyě zhèn / wo-yeh chen Southwest of Linhe District, Bayan Nur, Inner Mongolia
Huai-shuo 懷朔鎮 / 怀朔镇 huáishuò zhèn / huai-shuo chen Southwest of Guyang County, Baotou, Inner Mongolia
Wu-ch'uan 武川鎮 / 武川镇 wǔchuān zhèn / wu-ch'uan chen West of Wuchuan County, Hohhot, Inner Mongolia
Fu-ming 撫冥鎮 / 抚冥镇 fǔmíng zhèn / fu-ming chen Southeast of Siziwang Banner, Inner Mongolia
Jou-hsüan 柔玄鎮 / 柔玄镇 róuxuán zhèn / jou-hsüan chen Northwest of Xinghe County, Ulanqab, Inner Mongolia
Huai-huang 懷荒鎮 / 怀荒镇 huáihuāng zhèn / huai-huang chen Zhangbei County, Zhangjiakou, Hebei

Not[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 趙翼, 二十二史箚記 巻15 周隋唐皆出自武川 (Chou, Sui, T'ang herkes Wu-ch'uan'lı)