Alphonse Massemba-Débat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alphonse Massemba-Débat
2. Kongo Cumhuriyeti Devlet Başkanı
Görev süresi
15 Ağustos 1963 - 4 Eylül 1968
Yerine geldiği Fulbert Youlou
Yerine gelen Alfred Raoul
1. Kongo Cumhuriyeti Başbakanı
Görev süresi
16 Ağustos 1963 - 19 Aralık 1963
Yerine geldiği oluşturuldu
Yerine gelen Pascal Lissouba
Kişisel bilgiler
Doğum 1921
N'Kollo
Ölüm 25 Mart 1977
Brazzaville

Alphonse Massemba-Débat (1921 – 25 Mart 1977), Kongolu öğretim görevlisi ve siyasetçi. Massemba-Débat, Afrika ülkesi Kongo Cumhuriyeti'nde 1963 ile 1968 yılları arasında devlet başkanlığı makamında bulunmuştur.

Lari etnik grubuna mensup bir ailenin çocuğu olan dünyaya gelen Massemba-Débat, eğitim hayatına misyonerlik okuluna giderek başlamış ve 13 yaşından itibaren komşu ülke Çad'da öğretmen olarak görev almıştır. 1940 yılında koloni karşıtı Çad İlerleme Partisi'ne katılan Massemba-Débat, 1947'de ülkesi Kongo'ya geri dönerek Brazzaville'de bulunan bir okulda müdür olarak çalışmaya başlamıştır. Ülkesine döndükten sonra da Kongo İlerleme Partisi'ne dahil olmuştur.[1]

1957 yılında ülkenin ilk devlet başkanı olan Fulbert Youlou tarafından kurulan Union Démocratique de la Défense des Interêts Africains (UDDIA) partisine katılarak partinin sol görüşlü üyelerin içerisinde yer almıştır. 1960 ile 1961 yılları arasında ülkesinin başbakanlığı görevini yürüten Massemba-Débat, ülkede 15 Ağustos 1963 tarihinde Les Trois Glorieuses olarak adlandırılan üç günlük çatışmaların sonucunda gerçekleşen askerî darbe ile Youlou görevden uzaklaştırılmış ve Massemba-Débat geçici hükûmet başkanı olarak görevi üstlenmiştir.

Yeni bir anayasanın ilan edilmesi ile birlikte 19 Aralık 1963 yılında görevini devlet başkanı olarak üstlenen Massemba-Débat, önceli Youlou'nun otoriter politikalarında fazla değişikliğe gitmese de tarım alanında ılımlı bir sosyalist düzeni benimsemiştir. Bu süreçte ülkede ilk defa oluşturulan başbakanlık görevini de ilk defa üstlenen Massemba-Débat, bu görevi dört ay gibi kısa bir süre yürüttükten sonra sadece devlet başkanlığı görevini elinde tutarark başbakanlık görevini Pascal Lissouba'ye devretmiştir.

Massemba-Débat döneminde Afrika kıtasında bulunan frankofon ülkeler içerisinde Çin'i tanıyan ilk ülke olan Kongo Cumhuriyeti, bu tanınma karşılığında Çin'den yardım elde edilmesini sağlamıştır. 1966 yılında kendisine karşı gerçekleştirilen darbeyi ülkede bulunan 600 Kübalı asker sayesinde önlemeyi başarmıştır.

1966 yılında o güne kadar iktidar partisi olan UDDIA'nın yerine Ulusal Devrim Hareketi (MNR) partisini kuran Massemba-Débat, 4 Eylül 1968 yılında kendisine karşı gerçekleştirilen başka bir darbe sonucunda görevini terk etmek zorunda kalmıştır.

Kendisinden sonra geçici görevle atanan Alfred Raoul'un görevi kısa bir süre sonra devrettiği Marien Ngouabi'nin bir darbe girişimi neticesinde hayatını kaybetmesi ile birlikte Massemba-Débat bu ölümden sorumlu tutulmuş ve herhangi bir yargılama yapılmadan 25 Mart 1977'de idam edilerek öldürülmüştür.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "History Database Search, Massamba-Débat, Alphonse". 22 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Fulbert Youlou
Kongo Cumhuriyeti devlet başkanı
1963 – 1968
Sonra gelen
Alfred Raoul