Alois Alzheimer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aloysius Alzheimer
Alois Alzheimer 003.jpg
Alois Alzheimer
Doğum 14 Haziran 1864(1864-06-14)
Marktbreit, Bavyera
Ölüm

19 Aralık 1915 (51 yaşında)
Breslau, Almanya

(günümüzde Wrocław, Polonya)
Mezun olduğu okul(lar) Tübingen Üniversitesi
Würzburg Üniversitesi
Kariyeri
Dalı Psikiyatri, Hekim
Çalıştığı kurumlar Deli ve Epileptikler Enstitüsü ("Irrenschloss"), Frankfurt
İmza
Alois Alzheimer signature.svg

Aloysius "Alois" Alzheimer, (d. 14 Haziran 1864, Markbreit - ö. 19 Aralık 1915, Breslau) Alman psikiyatr ve nöropatolog.

Alzheimer, ilk kez tanımlanan bir hastalığın vakası yayımladı ve bunu "presenile dementia" (presenil demans) olarak adlandırdı; bu hastalık daha sonra Emil Kraepelin tarafından Alzheimer hastalığı olarak isimlendirildi.

Alzheimer, Marktbreit, Bavyera'da doğdu. Aschaffenburg, Tübingen, Berlin, ve Würzburg üniversitelerinde okudu. 1887 yılında Würzburg Üniversitesi'nde tıp fakültesini bitirdi.

1901 yılında, Frankfurt Akıl Hastanesi'nde yatan Auguste Deter adındaki bir hastayı gözlemlemeye başladı. 51 yaşındaki hasta, kısa süreli hafıza kaybının da dahil olduğu tuhaf davranışsal semptomlara sahipti. Nisan 1906'da Deter öldü ve Alzheimer, hastanın kayıtlarını ve beynini Münih'te bulunan Kraepelin'in laboratuvarına getirdi. Alzheimer, Kraepelin ve iki İtalyan hekim birlikte, boyama yöntemleri kullanarak amiloid plaklarını ve nörofibriller yumakları (tangle) tanımladılar.

Bir konuşmayla, presenil demans'ın patolojisi ve klinik semptomlarını ilk kez 3 Kasım 1906 tarihinde birlikte sundular.[1]

Alzheimer, 51 yaşındayken, Breslau, Silesia'da kalp yetmezliği nedeniyle öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Maurer K., Maurer U. (2003). Alzheimer: The Life of a Physician and Career of a Disease. New York: Columbia University Press. ISBN 0-231-11896-1.