İçeriğe atla

Allia Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Allia Muharebesi
Galya Savaşları (MÖ 390-194)
Tarih18 Temmuz MÖ 390
Bölge
Allia Irmağı, Roma
Sebep Romalıların, Galyalılar ve Etrüskler arasındaki savaşta tarafsız kalacağına dair verdiği sözü Etrüskler lehine bozması ve bazı Galya kabile reislerini öldürmesi.
Sonuç Kesin Galya zaferi
Taraflar
Roma Cumhuriyeti Galyalılar
Komutanlar ve liderler
Quintus Sulpicius Brennus
Güçler
24000 12000

Allia Muharebesi, MÖ 390 yılında yapılan bir savaştır. Kaynaklara göre Galyalıların sesinden korkan bazı Roma askerleri savaştan kaçmıştır. Kalanı ise çarpışmış ama kısa sürede yenilmiştir. Kaçanların çoğu Allia nehrinde boğulmuştur. Kalanları ise, nedendir bilinmez, surları bile kapatmadan tapınaklara sığınmıştır.

Savaştan sonra Roma feci bir şekilde yağmalanmıştır. Campidoglio'da yığınak yapan Romalılar orada da kuşatılmıştır. Romalılar burada dehşet bir savunma yapmaktadırlar. Bu savunma Galyalıları yormuştur.

Fakat Brennus kararlıdır, kuşatmayı kaldırmak istemez. Sonunda, Romalılara bin pound altın verirlerse kuşatmayı kaldıracaklarını söyler. Galyalılar ağırlıkları, Romalılar ise altınları getirir.

Fakat Galyalılar normalden hafif ağırlıklar getirince durum konsüle bildirilir. Şikayetleri Brennus da öğrenir ve kılıcını ağırlıkların olduğu kefeye koyar ve o ünlü sözünü söyler. (Vae victis) Bu sözle daha çok altın istediğini göstermiştir. Roma karşısında bu muharebeyle başlayan Galya üstünlüğü, MÖ 225'teki Telamon Savaşı ile bitmiştir.