Brennus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bir "Brennus" heykeli. Aynı adı taşıyan ön-dretnot sınıfı Fransız savaş gemisinin gemi başı süsü olarak 19. yy sonunda yapılmıştır. Heykel Paris Trocadéro'daki ulusal deniz müzesinde bulunuyor.

Brennus, MÖ 390'larda Roma'yı ele geçiren Galyalı lider.

Kaynaklara göre İtalya'ya giren Brennus, Roma ordusunu Roma'nın 12 km kuzeyindeki Alia Irmağı kıyısında ağır bir yenilgiye uğratır. Savaş alanında bir iki gün oyalandığından, düşman ordusunun Roma tepelerinden biri olan Campidoglio'da yığınak yapmasına fırsat verir. Kenti yağmaladıktan sonra Campidoglio'yu kuşatır.

Le Brenn et sa part de butin ("Brennus ve onun ganimeti", "Savaşın Ganimeti" Olarak da bilinir.), Paul Jamin tarafından , 1893.

Aylar süren kuşatmanın ardından, Romalılar Brennus'den kurtuluşlarını satın almak için Galya'ya 1000 kilo altın ödemek zorunda kalır.Titus Livius'a göre tartının ayarlarıyla oynanmış olduğunu(Normalden daha ağır) anlayan Galyalılar, Romalıların hile yaptıklarının anlarlar ve Brennus, tartının yanına gelir ve kılıcını tartının uzerine fırlatıp "Yazıklar olsun mağluplara!" Vae victis demiştir.