Brennus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir "Brennus" heykeli. Aynı adı taşıyan ön-dretnot sınıfı Fransız savaş gemisinin gemi başı süsü olarak 19. yy sonunda yapılmıştır. Heykel Paris Trocadéro'daki ulusal deniz müzesinde bulunuyor.

Brennus, MÖ 390'larda Roma'yı ele geçiren Galyalı lider.

Kaynaklara göre İtalya'ya giren Brennus, Roma Ordusu'nu Roma'nın 12 km kuzeyindeki Allia Irmağı kıyısında ağır bir yenilgiye uğratmıştır. Savaş alanında bir iki gün oyalandığından, düşman ordusunun Roma tepelerinden biri olan Campidoglio'da yığınak yapmasına fırsat vermiştir. Kenti yağmaladıktan sonra Campidoglio'yu kuşatmıştır.

Le Brenn et sa part de butin ("Brennus ve onun ganimeti", "Savaşın Ganimeti" Olarak da bilinir.), Paul Jamin tarafından, 1893.

Aylar süren kuşatmanın ardından Romalılar, Brennus'ten kurtuluşlarını satın almak için Galya'ya 1000 kilo altın ödemek zorunda kalmışlardır. Titus Livius'a göre tartının ayarlarıyla oynanmış olduğunu (normalden daha ağır) anlayan Galyalılar, Romalıların hile yaptıklarını anlamışlardır. Bunun üzerine Brennus, tartının yanına gelmiş ve kılıcını tartının üzerine fırlatıp "Yazıklar olsun mağluplara!" (Vae victis) demiştir.