Vae victis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vercingetorix, Alesia Muharebesi'ni kaybetmesinden sonra Jül Sezar'a teslim oluyor

Vae victis (Türkçe: Yazıklar olsun yenilene), bir savaşta yenilenlerin tamamen galiplerin insafına kaldığını ve hoşgörü beklememelerini ifade eden sözdür.

Anlatıya göre, MÖ 390'da Galya orduları Brennus öncülüğünde Roma'ya saldırdı ve Capitol Tepesi hariç tüm kenti ele geçirdi. Brennus tepeyi kuşatığında Romalılar ona kent için fidye ödemeyi teklif etti. Brennus'un talebi 1000 pound altın (329 kg) oldu. Romalılar şartları onayladı.[1] Plutarhos'un Camillus ve Titus Livius'un Ab Urbe Condita adlı eserlerine göre[2][3] Galyalılar, altını tartmak için gerekli alet edevatı da edinmişti. Romalılar anlaştıkları kadar altını getirmişti ama Brennus, ağırlıkların üstüne kılıcını da attı. Romalıların ağırlığı dengelemesi için daha fazla altına ihtiyaçları olacaktı. Bunun üzerine "Vae victis!" diye bağırdılar. Livius ve Plutarhos, Camillus'un Galyalılara fidye ödemeden önce onları yendiğini aktarıyor. Oysa Polibios, Diodoros ve Livius'un sonraki pasajları bunu doğrulamıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Armstrong, Jeremy. Early Roman Warfare: From the Regal Period to the First Punic War (İngilizce). Pen and Sword. ss. 66-68. ISBN 9781473880160. 
  2. ^ "Livius, Titus. University of Virginia. E-Text Library. Ab urbe condita". 24 Mart 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2009. 
  3. ^ Plutarch, Camillus 28 13 Temmuz 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.