Ali Mehmet Kocaoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ali Mehmet Kocaoğlu
Doğum 1946
Kayseri, Türkiye
Milliyeti Türkiye Türk
Dalı Hukuk
Çalıştığı yerler Kara Harp Okulu, Polis Akademisi, Kırıkkale Üniversitesi, Çağ Üniversitesi, Gazi Üniversitesi

Ali Mehmet Kocaoğlu (d.1946 Kayseri, Türkiye), Türk, hukuk profesörü.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlkokulu Kayseri’de bitirdi. Askeri Ortaokul, Askeri Lise, Kara Harp Okulu ve Muhabere okullarını birincilikle bitirdi ve 1967’de teğmen çıktı. On yıl kıt’alarda muhabere subaylığı yaptı. 1973'te subayken İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Kara Harp Okulu’na (KHO) öğretim üyesi olarak atandı. Burada öğretim üyeliği ve bölüm başkanlığı yaptı. Toplam 22 dönem subay yetiştirdi. Harp Okulu mezunu bir subay olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ilk Hukuk Doktoru, Hukuk Doçenti ve Profesörü oldu. Ayrıca yine bu dönemde Polis Akademisi’nde 15 yıl hukuk dersleri verdi ve emniyet teşkilatına komiser yardımcısından emniyet müdürü rütbesine kadar yönetici yetiştirdi.

Mesleki ve Akademik Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Genelkurmay Başkanlığı’nda Uluslararası Antlaşmalar Şube Müdürlüğü yaptı. Millî Güvenlik Akademisi’nde (MGA) müşteşar, vali, kaymakam, general seviyesindeki üst düzey yöneticilere beş yıl kendi konularında ders verdi. Meslek hayatında sayısız takdirname, teşekkür ve üstün hizmet madalyası aldı. Kıdemli Albay olarak kendi isteği ile emekli olup, Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin “Kurucu Dekanlığı”nı yaptı. Burada beş yıl dekanlık ve öğretim üyeliği yaptı. Bu süreçte aynı üniversitenin İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nin (İİBF) dekanlığını da iki yıl vekaleten hukuk fakültesi ile birlikte yönetti. Ayrıca M.G.A.’de düzenlenen Kamu Yönetimi ve Kriz Yönetimi kurslarını Yükseköğretim Kurulu (YÖK) adına takip etti. 2000 yılında emekli oldu. Emeklilikten sonra Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Harp Akademileri Komutanlığı ve Gazi Üniversitesi gibi yüksek öğrenim kurumlarında öğretim üyeliği yaptı. 1998 yılında Türk Hukuk Enstitüsü tarafından yılın hukukçusu seçildi. 2003 yılında seçilmiş olduğu Türkiye İlim Edebiyat Sahipleri Meslek Birliği’nin (İLESAM) başkanlığını 2006 yılına kadar sürdürdü. 2001 yılından bu yana Ankara Barosu’na bağlı olarak avukatlık yapmaktadır[1][2][3][4][5] Evli ve üç çocuk babasıdır.

Bilimsel Makale ve Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

100’e yakın uluslararası ve ulusal konferans, seminer, kurultay, sempozyum ve kollokyumda bildiri sundu veya yönetti[6][7][8]. Hukuk, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi konusunda yayılanmış 500’e yakın bilimsel makale [9] ve köşe yazısı vardır. Anayasa Hukuku, Ceza Hukuku, Askeri Ceza Hukuku, Askeri İdare Hukuku, Sosyal Devlet, Sosyal Politika, İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik, İnsan Hakları, Uluslararası İlişkiler, Karadeniz Ekonomik İşbirliği, Uluslararası İlişkiler Işığında Ortadoğu, Kolektif Sendika Özgürlüğü, İş Hukukunda Arabuluculuk, Askeri Yasalar, Petro- Strateji, Ceza ve Ceza Yargılama Mevzuatı, İnsan Hakları konularında yazılmış 15 kitabı mevcuttur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]