Alfabe Kulesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Batum panoramasında görülen Alfabe Kulesi.

Alfabe Kulesi (Gürcüce: ანბანის კოშკი), Gürcistan, Batum'da bulunan 130 metre yüksekliğinde bir yapıdır. Kule, Gürcü alfabesinin ve insanının özgünlüğünü sembolize eder. Yapı, çifte sarmal deseninde bilindik DNA tasarımını kombine eder. İki sarmal şerit, Gürcü alfabesinin 4 metrelik alüminyumdan yapılmış 33 harfini taşıyan kulede yükselir.

Yapının ortasında yapının en üstüne kadar giden görünür bir asansör boşluğu vardır. Yapının tacı yani üst kısmında devasa gümüş bir top yerleşiktir.

Gelişim[değiştir | kaynağı değiştir]

Alfabe Kulesi, İspanyol şirket CMD Ingenieros tarafından inşa edilmiştir. İnşaat, 10 Ekim 2010'da başladı ve yapının dışı Aralık 2011'de tamamlandı. Binanın inşası 65 milyon dolara mâl oldu.[1]

Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kule, iki gövdeyi oluşturan çelik boruların kiriş bağlarının on bir modülünden oluşur. İletişim içeren iç mekanda çekirdek panoramik asansörler ve merdivenler vardır. Dış cephe ise tüm yapıyı desteklemek ve dış katmanı büyük karakterlerle vurgulamak için tasarlanmıştır. Her iki çekirdek yarım küre, her bir 10.8 metrede yıldız dokulu diyaframlarla bağlanmıştır. Üst kısımda çelik profiller üzerinde sabit ve birbirine sıkıca bağlı üçgen öğelerden mamul cam bir küre duruyor. Küre, iç bölümü boş dairesel bir yapıdan oluşmaktadır.

Bu ışıklı bölüm, küre içinde farklı katlara dağılmış birkaç odayı barındırıyor.

İlk kat aktarma katı olarak adlandırılıyor. Oraya iki ana panoramik asansör aracılığıyla ulaşılabilir. Aktarma katından, öbür katlara giden diğer asansörlerle ulaşılabilir.

İkinci kat bir TV stüdyosuna ev sahipliği yapmaktadır. Mutfağın ve restoranın yanında üçüncü kat dönen bir halka şeklinde tasarlanmıştır. Bu halka, saatte 360 derece döner ve ziyaretçilere onlar yemeğin tadını çıkarırken şehrin ve Karadeniz'in panoramik bir manzarasını izleme fırsatı sunar. Dördüncü kat, alfabe kulesinden benzersiz manzaranın keyfini çıkarmak için bir gözlemevi güvertesi olarak tasarlanmış. Bu kat, beşinciye yol teşkil eder. O ki ziyaretçilere ayarlı kütle sönümleyicinin nasıl çalıştığını görme imkanı sağlamak için tasarlanmıştır. Ayarlı kütle sönümleyici, mekanik titreşimlerin amplitüdünü azaltmak için yapılara monte edilen elli tonluk bir alettir.

Güncel durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bina inşa edildiğinden beri neredeyse terk edilmiş halde kalmıştır.[1] 2014 itibarıyla, o asansör bilhassa bozuktu ve ölü kuşların yüzlercesine katlarda rastlanması da mümkün olduğu bilinen bir gerçekti. Buna rağmen binanın kendisi hala elektrikli ve nispeten yeni görünüyordu.[2] Mayıs 2015 tarihinde Batum Belediyesi 130 metrelik Alfabe Kulesi'ni adı bilinmeyen bir İspanyol şirketine gelecek 20 yıl için kiralamaya karar verdi. Batum Belediyesi kulenin bakımı için yılda 700.000 Gürcü Larisi harcamaya devam ediyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 41°39′21″K 41°38′22″D / 41.65594°K 41.63944°D / 41.65594; 41.63944