Alfa motor nöron

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gray642.png
Embriyo gelişimi esnasında meydana gelen bazal tabakada oluşturulan alfa motor nöronlar.

Alfa motor nöronlar (α-MN'ler), beyinsapı ve omuriğinin büyük alt motor nöronlarıdır. Çizgili kasın ekstrafusal kas lifilerini sinirle donatır ve doğrudan kas kasılmasının başlamasından sorumludurlar. Alfa motor nöronlar, gama motor nöronlardan farklıdır. Bunlar kas millerinin intrafusal kas liflerini sinirle donatır.

Alfa motor nöronların hücre gövdeleri merkezi sinir sisteminde (MSS) bulunur. Çevresel sinir sisteminin (ÇSS) bir bölümü olan somatik sinir sisteminin alt bölümü motor nöronun bir parçası olarak nitelendirilir. Çünkü aksonları, çizgili kasları donatmak için çevresel olarak uzanır.

Motor birim, aksonlar tarafından donatılan alfa motor nöron ve çizgili kas liflerinden oluşur. Tek bir kasın kasılmasını gerçekleştiren tüm alfa motor nöronların hücre gövdeleri bir motor havuzunda bulunur.

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Kafa ve boynu donatan alfa motor nöronlar beyinsapında bulunur. Vücudun geri kalan kısmını donatan α-MN'ler omurilikte bulunur. Omurilikteki α-MN'er beyinsapındakilerden daha fazladır. α-MN'lerin sayısı kasın ince motor kontrolünün miktarı ile doğru orantılıdır. Örneğin tek bir parmaktaki kaslarda hem lif başına düşen hem de toplam α-MN sayısı, kuadriseps femoris kasdakinden daha fazladır. Bu kas bir parmak hareketinin daha ince kontrol edilmesini sağlar. Beyinsapı veya omuriliğin bir tarafındaki α-MN'ler genellikle vücudun aynı tarafındaki kasları sinirle donatır. Bir istisna, gözün arka kısmındaki üst oblik kasını sinirle donatan beyinsapındaki trochlear çekirdek hariç.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]