Alfa kuşağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Alfa Kuşağı sayfasından yönlendirildi)

Alfa kuşağı, (İngilizceGeneration Alpha) Z kuşağından sonra gelir ve dünya üzerindeki son kuşaktır. Araştırmacılar ve medya, başlangıç tarihi olarak 2012 yılına karar kılmıştır. Alfa kuşağı, bütün mensupları 3. milenyumda ve 21. yüzyılda doğmuş kuşak grubudur.[1] Alfa kuşağının üyeleri, genel itibarıyla Y kuşağı mensuplarının çocuklarıdır.[2][3] Genelde oyuncaklar veya geleneksel medya araçlarından ziyade güncel teknolojik aletler ile vakit geçiren ve içine kapanık bireyler olarak bilinirler. Hâli hazırda en büyük bireyi 9 yaşında olup, en genç bireyi birkaç saniye evvel doğmuştur.

Dünya üzerinde hâlihazırda bir nüfus barındırdığı bilinen nesillerin gösterildiği grafik

Adlandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Alfa kuşağı, ismini İngilizcedeki "Alpha" kelimesinden alır. Bu kelime Yunan alfabesinin ilk harfi olan α harfinden gelir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Perano, Ursula. "We've had Generations X, Y and Z: Meet Generation Alpha". Axios (İngilizce). 8 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2020. 
  2. ^ "Move over, millennials and Gen Z – here comes Generation Alpha". the Guardian (İngilizce). 4 Ocak 2019. 4 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2020. 
  3. ^ News, A. B. C. "After Gen Z, meet Gen Alpha. What to know about the generation born 2010 to today". ABC News (İngilizce). 17 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2020.