Alexander Skene

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Alexander Skene

Alexander Johnston Chalmers Skene (d. 17 Haziran 1837 - ö. 4 Temmuz 1900), İskoç jinekolog. Skene bezleri olarak bilinen vücut parçasının tanımlamasını yapan kişidir.

Skene İskoçya Fyvie'de dünyaya gelmiştir. 19 yaşındayken ABD'ye gitmiştir. Toronto'da tıp eğitimi almış, ardından Michigan ve son olarak 1863 yılında Brooklyn Long Island Kolej Hastanesi'nden mezun olmuştur. Kısa süren askerlik hizmetinin ardından Brooklyn'de özel sektöre adım atmış ve Long Island Kolej Hastanesi'nde kadın hastalıkları dalında profesörlüğe yükselmiştir.

Skene yüzün üzerinde makale ve birçok ders kitabı yazmış; çalıştığı alanda birçok yeni cerrahi aletin ortaya çıkışına katkıda bulunmuş ve teknik geliştirmiştir. Aslen üretra (idrar yolu) duvarındaki Skene bezlerinin tanımlamasıyla hatırlanmaktadır. Ayrıca bu bölgedeki enfeksiyonu (skenitis) da tanımlamıştır.

Bir heykeltıraş olarak Kings Bölgesi Mekikal Derneği'nin lobisinde teşhir edilen J. Marion Sims büstünü yapmıştır. Onun onuruna yaptırılan büst ise Prospect Park Plaza'da konumlanmıştır.

Skene New York'ta bulunan Catskill Dağları'ndaki yazlık evinde 4 Temmuz 1900 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Kadınlarda üro-Kistik ve Üretral Hastalıkları (New York, 1877)
  • Öğrenci ve uygulayıcıların kullanımı için kadın hastalıkları tezi (1888)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

https://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_Skene (Türkçe Çeviri)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]