İçeriğe atla

Catskill Dağları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Catskil Dağları Merkezi
Kuzeydoğu Apalaş Dağları arasında Catskill Dağları'n konumu (C)

Catskill Dağları, (İngilizce: Catskill Mountains),Amerika Birleşik Devletleri'nin New York eyaletinde alçak bir dağ silsilesi olan Appalaş Dağları'nın etekleridir.

Coğrafî konum

Catskill Dağları, Otsego, Delaware, Sullivan, Schoharie, Greene ve Ulster County'den geçen, yüzeyde kireçtaşından oluşan Allegheny Platosu'nun oldukça parçalanmış bir alanında yer almaktadır.

New York şehrinin yaklaşık 160 km (100 mil) kuzey-kuzeybatısında yer almaktadır ve Hudson Nehri'nin hemen batısından başlar.

Kültürel ve coğrafi bölge olarak, Catskill Dağları genellikle birçok gelişme şekillerine karşı New York eyaleti kanunları kapsamında korunan 2.800 km²'lik (700.000 İngiliz dönümü) Catskill Parkı orman alanı olarak tanımlanır.

Catskill Dağları hem 19. yüzyıl Hudson Nehri Ekolu resimleri, hem de 20. yüzyılda New York şehri kentsel tatilcilerin tercih edilen hedefi olarak Amerikan kültüründe iyi bilinir. Ayrıca Catskill Dağları, özellikle Woodstock ve Phoenicia kasabaları ve etrafları, uzun bir müddet boyunca sanatçılara, müzisyenlere ve yazarlara sığınak olmuştur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]