Alex Turner

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alex Turner
Alex Turner Arctic Monkeys'le İtalya, Bolonya'da, 3 Eylül 2011.
Genel bilgiler
Doğum adı Alexander David Turner
Doğum 6 Ocak Ocak 1986 (1986-01-06) (34 yaşında)
High Green, Sheffield, İngiltere
Tarzlar Indie rock, post-punk revival, psychedelic rock, garaj rock
Meslekler Müzisyen, Söz Yazarı, Besteci
Çalgılar Gitar, vokal, Bas Gitar, Klavye, Bateri

Alexander David Turner (d. 6 Ocak 1986), İngiliz müzisyen, İndie Rock grubu Arctic Monkeys'in solisti, gitaristi ve bestecisidir.

Gençlik Yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Alex Turner, Penny ve David Turner'ın tek çocuğudur. Sheffield'de (1997'den 2002'ye) Stocksbridge Lisesi'nde okumuştur. İngilizce öğretmeni Steve Baker onu, "geleneklere uymayan, biraz farklı hali orijinal espri anlayışı, zeka ve parlaklığıyla" hatırlamaktadır.

Ergenlik yıllarının çoğunu Roots Manuva tarzı rap müzik dinleyerek geçirmiş, ilgisi ileriki yıllarda Strokes ve Libertines gibi gitar bazlı gruplara kaymıştır. Turner'ın ebeveynleri yılbaşı için 2001'de ilk gitarını almışlardır.

Ailesi bir seneliğine üniversiteyi ertelemesine izin vermiş, bu sıralarda Turner barmenlik yapmıştır. Turner'ın bir açıklaması eğer müzik alanında başarılı olmasaydı Manchester Üniversitesi'nde İngilizce okuyacağı yönündedir.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Alex Turner, Arctic Monkeys ve The Last Shadow Puppets'ta solistlik, bestecilik ve gitaristlik yapmaktadır.

Enstrümanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Solo Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Turner, arkadaşı ve bazı Arctic Monkeys kliplerinin yönetmenliğini yapmış Richard Ayoade'nin film anlamında çıkışını yaptığı 2010 filmi Submarine için Arctic Monkeys'in albümü Suck It and See'de de bulunan Piledriver Waltz'ı da barındıran 6 şarkı besteledi ve yorumladı. Film müziği albümü, ABD ve Birleşik Krallık'ta 18 Mart 2011'de yayınlandı. Ayrıca Matt Helders'ın NME dergisine verdiği röportaja göre, Turner R U Mine?/Electricity single'ından sonra bir solo parça kaydetti.

İşbirlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2008'in Ekim'inde, Turner kısa hikâye anlamındaki çıkışını, grup arkadaşlarının derlemesi Late Night Tales: Matt Helders'a söylenmiş sözler şarkısı "A Choice of Three"'yi yorumlamıştır.

Turner ve Dizzee Rascal, Rascal'ın albümü 'Maths and Englishten 'Temptation Greets You Like Your Naughty Friend' şarkısında birlikte çalışmıştır.

Özel Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Turner'ın, Flourescent Adolescent'in ek yazarı olan Johanna Bennett'le iki yıllık bir ilişkisi oldu. Daha sonra model ve sunucu Alexa Chung ile Nisan 2007'den 2011 Temmuz'una kadar birliktelerdi. Chung aynı zamanda The Last Shadow Puppets'ın 'My Mistakes Were Made For You' şarkısının klibinde oynamıştı. Alex Turner, Ağustos 2011'den beri model ve oyuncu Arielle Vandenberg ile birlikteydi. Çift 2014 başında ayrıldı. Ardından Alex 2015'in mayıs ayından 2018'e kadar Taylor Bagley ile bir birliktelik sürdürdü. Bilinen en son ilişkisi Louise Verneuil ile olup 2018'de başladı.

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Arctic Monkeys
Kendi Çalışması
İşbirlikleri

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]