Alacayar, Narman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Alacayar
—  Köy  —
Erzurum in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Narman
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 370
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25530
İnternet sitesi: [2]

Alacayar, Erzurum ilinin Narman ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı öncesinde Ala çayır olarak bilindiği gibi günümüzde dahi bazı resmi kaynaklarda halen Alaçayır olarak geçmektedir.Zamanla söyleyişin Alaçayırdan Alacayar'a dönüştüğü düşünülmektedir.Köyün yeşillik ve çayır bakımından zengin olmasının ismin bu şekilde söylenmesinde etkili olduğu sanılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Narman'ın kırmızı peribacalarıyla ünlü köyü olan Alacayar eski yerleşim yeri ve 60 Evler olmak üzere iki ayrı yerleşim şeklindedir.60 Evler toplu ve planlı yerleşim şekli ile modern bir görüntü sergilemektedir.Tüm yörede olduğu gibi Alacayar Köyünde de yöresel tatlar vardır.Bunlardan bazıları kuymak, çılbır, yayla aşı, kete, hasuta dır.Alacayar Köyünün en geniş üyeye sahip ailesi Süvarioğulları ailesidir.Binicilerde Süvarioğulları ailesindendir.Süvarioğulları ailesinin birçok mensubu yüksek öğrenim görmüş ve Cumhuriyet Savcısı, Doktor, Veteriner Hekim, Öğretmen, Ziraat Mühendisi gibi yüksek görevlere atanmışlardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Alacayar Köyü her nekadar idari bakımdan Erzurum iline bağlı olsa da coğrafi bölge olarak bağlı olduğu ilçe olan Narman gibi Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yer almaktadır.Erzurum iline 109 km, Narman ilçesine 10 km uzaklıktadır.Alacayar Köyü sınırları içerisinden Oltu çayı geçmekte olup,söz konusu çay Oltu'yu da geçerek Çoruh Nehrine karışmaktadır.Oltu Çayı'nın geçtiği vadi olan Yoncalıkta tarım arazisinin sulama imkânına kavuşması nedeniyle ona bağlı olarak yeşillikte artmaktadır.Köyün arazi yapısı genel olarak düzlüktür.Fakat dağlık alanlarda çok yer tutar.Bu nedenle sulanamayan araziside çoktur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karasal iklim ile Karadeniz iklimi arasındaki geçiş bölgesinde yer aldığı için kısmen karasal kısmende karadeniz iklimi özelliği göstermektedir.Kışları kar yağışlı ilkbahar ve sonbaharları ise bolca yağmurludur.Yaz aylarındada nispeten yağmur almaktadır.Yağışı bol olarak almasıda nispeten Karadeniz iklimi özelliği göstermesindendir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 550
2000 500
1997 370

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım ürünü olarak buğday,arpa gibi hububat ürünlerinin yanı sıra köyde patates,fasülye,mısır,şekerpancarı,domates,salata gibi birçok çeşit sebze tarımıda yapılabilmektedir.Köy ayrıca meyvecilik bakımındanda zengindir.Elma,armut,vişne,kaysı,şeftali,erik,kiraz,çilek gibi birçok çeşit meyvede yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde 1 adet ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır yine köyde kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca tüm GSM operatörleri köyde iletişim imkânı sunabilmektedirler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Alacayar Köyünde içme suyu şebekesi mevcuttur.Ayrıca köy Doğu Karadeniz Bölgesi içerisinde yer almaktadır.Karasal iklim ile Karadeniz iklimi arasında yer alan geçiş bölgesinde olduğu için bir geçiş iklimi özelliği gösterir.Bir benzeri sadece ABD'nin Arizona Eyaletinde bulunan Narman Peri Bacalarıda Alacayar Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır.