Al-Muhtadee Billah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Al-Muhtadee Billah
Brunei Veliahtı
Kişisel bilgiler
Doğum Haji Al-Muhtadee Billah
17 Şubat 1974 (1974-02-17) (48 yaşında)
Bandar Seri Begavan, Brunei
Evlilik(ler)
İlişkiler Sultan Hassanal Bolkiah
Kraliçe Saleha
Çocuk(lar) 4
Bitirdiği okul Oxford Üniversitesi

Al-Muhtadee Billah, GCVO (tam adı: Pengiran Muda Al-Muhtadee Billah ibni Sultan Hassanal Bolkiah Mu'Izzaddin Waddaulah), (d. 17 Şubat 1974), Brunei Sultanı'nın ilk doğan oğlu ve mirasçısıdır. Sultan Hassanal Bolkiah ve Kraliçe Saleha'nın oğludur.

Al-Muhtadee Billah 1997 yılında Emanuel School ve Magdalen College, Oxford'da okudu. Oxford'da özel İslami Araştırmalar, Ticaret, Diplomasi ve Uluslararası İlişkileri içeren kendisi için tasarlanmış bir eğitim programını takip etti. Daha önce ilköğretim için Bandar Seri Begawan'da St. Andrew Okuluna katılmıştı. Bir havuz ve bilardo tutkunu olduğu için 2006 WPA Erkekler Dünya Dokuz top Şampiyonası'na katıldı.

10 Ağustos 1998'de Al-Muhtadee Billah Brunei'in 30. Sultanı olması doğrultusunda Brunei Veliaht Prensi ilan edildi. Kendisi Kıdemli Bakanı olarak ve aynı zamanda Ulusal Afet Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

9 Eylül 2004 tarihinde karmaşık bir mesele olarak Bandar Seri Begawan'da Nurul Iman Sarayı'nda 17 yaşındaki Pengiran Anak Sarah ile evlendi. Düğüne Singapur, Tayland, Malezya, Endonezya ve Filipinler devlet ve hükûmet başkanları katıldı. 17 Mart 2007 tarihinde Al-Muhtadee Billah ve eşi Sarah'ın ilk çocuklarının doğumu ile Brunei'in tahtının varisi gelmiştir. İkinci çocukları Pengiran Anak Muneerah Madhul Bolkiah 2 Ocak 2011'de doğdu. [Pengiran Anak Sarah, 7 Haziran 2015'te üçüncü çocukları ve ikinci oğulları Pengiran Muda Muhammad Aiman'ı doğurdu. Dördüncü çocukları ve ikinci kızları Pengiran Anak Faathimah Az-Zahraa 'Raihaanul Bolkiah, 1 Aralık 2017'de saat 15:54'te doğdu.

Al-Muhtadee Billah Lamborghini Murcielago LP640, Mercedes SLR McLaren ve Ferrari 599 GTB dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından getirttiği spor araba sahibidir. Prens Al-Muhtadee Billah yine 3 Kasım 11'e Araneta Coliseum turnuvasında Brunei'yi temsil etti. Veliaht Prens Al-Muhtadee Billah'e, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından 1998 yılında Royal Victorian Order fahri Şövalye Büyük Haçı madalyası verildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Al-Muhtadee Billah İngilizce Wikipedia maddesi