Aki (vilayet)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aki vilayetinin Japonya'daki konumu (1868)

Aki vilayeti (Japonca安芸国 Aki no kuni) veya Geishū (芸州), Japonya'nın tarihi vilayetlerinden biri idi.[1] Vilayet Honshū adasında San'yōdō bölgesinde yer almaktaydı ve sınırları günümüz Hiroşima prefektörlüğünün batısını kapsamaktaydı.

Aki vilayeti Heian döneminin sonundan itibaren Itsukushima Tapınağı sayesinde ünü artmıştır. Ünlü komutan Taira no Kiyomori tapınağa yeni binalar ve dini metinler hediye etmiştir. Itsukushima Tapınağı bir limana sahipti ve önemli stratejik önemli yer olarak görülüyordu.

Sengoku döneminde vilayete Mori boyu hakimdi. 1555 yılında Mori Motonari Itsukushima Muharebesi'nde Sue Haratuka'yı yenerek, Honshū adasının tüm batısına hakim oldu.

Toyotomi Hideyoshi'nin kendi oğlu Hideyori için belirlediği Beş İhtiyarlar Konseyi üyelerinden biri olan Mori Terimoto, Sekigahara Muharebesi'nden önce Ishida Mitsunari'nin tarafına geçmiş ve bu yüzden özellikle de Aki vilayeti olma üzere topraklarının çoğunu kaybetmiştir.

Aki vilayetini bir süre Fukushima Masanori tarafından yönetmiştir. 1619 yılında Hiroşima daimyoluğuna 420.000 koku karşılığında Asano Nagakira getirildi. Meiji Restorasyonu'na kadar Aki vilayeti Asano boyunun yönetimi altındaydı.

1871 yılında Aki vilayeti lağvedilmiş ve yerine Hiroşima prefektörlüğü kurulmuştur. Birkaç birleşmeden sonra Hiroşima prefektörlüğü günümüzdeki sınırlarına kavuşmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nussbaum, Louis-Frédéric. (2005). "Provinces and prefectures" in Google Kitaplar'da Japan Encyclopedia, p. 18.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]